. Pixabay
Źródło: Pixabay
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 21 Stycznia 2020

Wcześniejsza emerytura? Zależy od liczby dzieci

Emerytura zależna od liczby dzieci? To realne rozwiązanie, jeśli weźmiemy pod uwagę ostatni wywiad pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej.

Portal money.pl przeanalizował wywiad, jakiego Barbara Socha udzieliła ostatnio na łamach "Dziennika Gazety Prawnej". Pełnomocnik alarmuje w sprawie dzietności. Według jej szacunków, w optymistycznym wariancie do końca stulecia zostanie nas 21 mln.

Ujawnił, ile dokładnie przekazuje księdzu po kolędzie. Dokonał szczegółowej kalkulacjiUjawnił, ile dokładnie przekazuje księdzu po kolędzie. Dokonał szczegółowej kalkulacjiCzytaj dalej

- Myślę, że to nie jest fikcja. Być może sytuacja do tego nas zmusi - Socha odpowiedziała na pytanie dziennikarzy na powiązanie wysokości emerytury z pracą dzieci.

Emerytura zależna od ilości dzieci?

Portal money.pl postanowił zapytać specjalistów o to, na ile realny jest scenariusz powiązania emerytur z dzietnością. Dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego jako przykład podał tutaj Czechy.

- Wiek emerytalny kobiet zależy od liczby dzieci. Dla bezdzietnych wynosi 63,5 roku, a dla matek pięciorga dzieci zmniejsza się już do 59 lat (...) To raczej element polityki socjalnej, który ma odciążyć kobietę w podeszłym wieku. Jest to działanie reaktywne - mówił na łamach money.pl prezes Intytutu Emerytalnego.

Choć wypowiedź pełnomocnik jest niejednoznaczna, doktor zauważa, że nie ma pewności, czy w Polsce system wiązania emerytur z ilością potomstwa mógłby się spłacić.

- Jaka wysokość takich składek? Czy dzieci płaciłyby w całości tylko na rodziców? Co z tymi, którzy dzieci nie mają? Albo co z dziećmi, gdy rodziców już nie ma? Nie będą płacić składek w ogóle? - pyta dr Antoni Kolek.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Rozliczenie z małżonkiem wcale nie takie proste. Łatwo możesz być oskarżony o fałszywe zeznania

2. Lawina hejtu na Martynę Wojciechowską. Wszystko przez słowa o depresji

3. Abp Marek Jędraszewski przeszedł samego siebie. "Już nie wiadomo, kto jest mężczyzną"

4. W TVP istnieje czarna lista. Były dziennikarz ujawnił jej treść

5. Tadeusz Rydzyk organizuje sympozjum. Ogromne kontrowersje

6. Bardzo smutne słowa Salety o zdrowiu jego córki. Nie wygląda to dobrze