Emerytura honorowa może zostać rozszerzona.. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 29 Września 2020

Emerytura dodatkowa dla konkretnej grupy społecznej. Nie tylko dla 100-latków, poznaj szczegóły

Emerytura honorowa to dodatkowe świadczenie przysługujące seniorom, którzy osiągnęli 100. rok życia. Niewykluczone jednak, że rząd rozważa rozszerzenie programu. Sprawdzamy, kto mógłby liczyć na dodatkowe pieniądze od państwa i co należy zrobić, by je otrzymać.

Szczegóły kwestii dodatkowego świadczenia przytacza portal o2.pl. Warto wiedzieć, że oferowane przez państwo pieniądze, zwane powszechnie emeryturą honorową, otrzymać mogą wszyscy seniorzy, którzy ukończyli 100. rok życia. Wskazano, że ZUS wypłaca obecnie 2,2 tys. dodatkowych świadczeń dla polskich emerytów. 100-latkowie mogą liczyć na 4 294 zł brutto każdego miesiąca. Na rękę otrzymują zatem w okolicach 3500 zł.

Emerycie, wiemy, o ile może wzrosnąć twoje świadczenie. Najubożsi będą załamaniEmerycie, wiemy, o ile może wzrosnąć twoje świadczenie. Najubożsi będą załamaniCzytaj dalej

Emerytura honorowa rozszerzona?

By otrzymać świadczenie, które można pobierać wspólnie ze zwykłą emeryturą, konieczne jest spełnienie tylko jednego warunku. Beneficjent musi ukończyć setny rok życia. Niezbędne jest jednak złożenie odpowiedniego wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wskazuje o2.pl. Warto pamiętać, że osoby starsze nie są zobowiązane do tego, by zrobić to osobiście. O pomoc poprosić mogą np. bliską osobę.

Do sprawy odniósł się Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W przytaczanej przez wspomniany portal rozmowie z "Super Expressem" Stanisław Szwed wskazał, że możliwe jest rozszerzenie zasad wypłacania świadczenia również na nieco młodsze osoby. Niewykluczone, że na honorową emeryturę już niedługo liczyć będą mogli również 90-latkowie.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Sieć Play została sprzedana. Co dalej z klientami?
2. Umieść liście laurowe i czosnek w dużym garnku i zalej wodą. Oczyścisz stawy ze złogów, pozostałe efekty też zachwycają
3. Gwiazda programu TVN podjęła niespodziewaną decyzję. Widzowie przecierali oczy ze zdumienia

– Warto rozważyć taki dodatek dla tych, którzy skończyli już 90 lat. Byłaby to także promocja długowieczności – przekazał Szwed w rozmowie z "SE". Nie jest tajemnicą, że osoby starsze (zwłaszcza jeśli mówimy o tak zaawansowanym wieku) nierzadko wymagają całodobowej opieki. Możliwość otrzymania dodatkowego świadczenia byłaby zatem nie do przecenienia. Przypomnijmy, że najniższa emerytura w Polsce to obecnie 1200 zł brutto. Średnie pieniądze, na jakie liczyć mogą seniorzy, również nie wyglądają imponująco.

ING Bank wprowadza pilne zmiany. Klienci muszą być przygotowani już dziśING Bank wprowadza pilne zmiany. Klienci muszą być przygotowani już dziśCzytaj dalej

Portal Zadluzenia.com zaznacza, że w "Informacji o sytuacji finansowej FUS w pierwszym półroczu 2019 r." przekazano, że przeciętne świadczenie emerytalno-rentowe w pierwszej połowie 2019 roku wyniosło zaledwie 2236,84 złotych. Pozostaje nam zatem wyrazić nadzieję, że rządzący już niedługo zdecydują się na rozszerzenie inicjatywy "promującej długowieczność".

Źrodło: o2.pl / Zadluzenia.com

Niespodziewane starcie na planie Niespodziewane starcie na planie "Top Model". Jurorce puściły nerwy, "zabiję go zaraz"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Resort wydał nowe obostrzenia. Maseczki już nie tylko w komunikacji miejskiej
  2. Pilnie zwołano sztab kryzysowy w Warszawie. "Sytuacja jest bardzo poważna"
  3. 75-latek podał się za dziadka i wszedł do przedszkola. Później został przyłapany na zatrważającym czynie
  4. Minister może zarobić w rządzie ogromne kwoty. Co mają powiedzieć Polacy na "śmieciówkach"?
  5. Trudne, bardzo smutne chwile Donalda Tuska. Jego malutka wnuczka trafiła do szpitala, dopiero wyszło na jaw
  6. Fotoradar zrobił mu zdjęcie w idealnym momencie. Dostanie mandat za korzystanie z telefonu?