Emerytura. (zdj. Il. ) ; ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: (zdj. Il. ) ; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 27 Lipca 2020

Miliony Polaków za chwilę staną przed pilnym, ważnym wyborem. Od niego będą zależały ich emerytury

Emerytura może zostać uzupełniona oszczędnościami z PPK. Promowany przez rząd Mateusza Morawieckiego system ma pomóc pracownikom w długoterminowym gromadzeniu oszczędności. Działanie to ma odbywać się w porozumieniu pracownika z pracodawcą oraz państwem.

Temat świadczeń emerytalnych nieustannie wraca do debaty publicznej. Od wielu lat politycy doprowadzili do wielu zaniechań na tej płaszczyźnie. Nie od dziś docierają do nas informacje na temat ubóstwa osób najstarszych. Często nie stać ich na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb. Wyjaśnijmy, że seniorzy są też jedną z największych grup społecznych w naszym kraju. Wywołuje to wiele obietnic kierowanych pod ich adresem przez najróżniejszych działaczy publicznych. 

Jacek Kurski wściekł się na krytyków swojego ślubu z Joanną. Nie wytrzymał, odpowiedział w zadziwiający sposóbJacek Kurski wściekł się na krytyków swojego ślubu z Joanną. Nie wytrzymał, odpowiedział w zadziwiający sposóbCzytaj dalej

Emerytura może zostać uzupełniona oszczędnościami z PPK

Warto podkreślić, że Sejm w ostatnim czasie wyrównał emerytury osób urodzonych w 1953 roku. Posłowie opozycji wciąż wskazują, że nie załatwiło to problemów wszystkich seniorów. Rząd Zjednoczonej Prawicy, mimo to, nieustannie poszerza swoją ofertę socjalną. Polki i Polacy otrzymują z budżetu państwa 500 plus, 300 plus oraz wyższy zasiłek dla bezrobotnych. Osoby, które z powodu wieku zakończyły aktywność zawodową, uzyskały tak zwane trzynastki. Planowane jest również wypłacenie czternastej emerytury. Świadczenia te są też regularnie waloryzowane.

Wiadomości TVP ostatecznie przesadziły? Podobnej krytyki jeszcze nie było, nerwy puściły nawet w KRRiTWiadomości TVP ostatecznie przesadziły? Podobnej krytyki jeszcze nie było, nerwy puściły nawet w KRRiTCzytaj dalej

Poza dodatkami do emerytur ważne jest też zabezpieczenie sytuacji młodych pracowników. Wiele osób płacących składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych martwi się o swoją przyszłość. Niejednokrotnie w towarzyskich rozmowach mogliśmy usłyszeć, że najmłodsze pokolenie nie będzie otrzymywało wsparcia na stare lata. Business Insider wskazał jednak przedsięwzięcie, które może wpłynąć na jakość świadczeń, przekazywanych nam w przyszłości. Pracownicze Plany Kapitałowe są projektem, do którego przystąpi aż 80 tysięcy małych i średnich firm.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Więźniowie zgotowali "przywitanie" ojcu, który zabił miesięcznego Wiktorka. Nagranie dla wyjątkowo wytrwałych
2. Jacek Kurski w bardzo poważnych tarapatach. Nie nacieszył się stołkiem w TVP, pojawił się ogromny problem
3. Nowe dodatki do rent i emerytur. Jeszcze w 2020 roku seniorzy mają sporo okazji do zyskania większych pieniędzy
 

Emerytura Polaków może być wsparta przez oszczędności z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Inicjatywa ta, zdaniem rządu, jest dobrowolnym oraz prywatnym systemem długoterminowego oszczędzania. Jego celem jest zabezpieczenie finansowe naszego społeczeństwa. PPK to w pełni prywatny system długoterminowego oszczędzania, który ma podnieść bezpieczeństwo finansowe Polaków. Należy podkreślić, że każda osoba pracująca będzie włączona do niego automatycznie. Będzie jednak można wypisać się z niego w każdej chwili. Jak informują media, pracownicy będą musieli podjąć decyzję o ewentualnym korzystaniu z PPK już w najbliższej przyszłości.

"Pracodawca, w porozumieniu z zakładową organizacją związkową działającą u niego (a w razie jej braku z reprezentacją osób zatrudnionych wyłonioną w trybie u niego przyjętym), wybierze instytucję finansową, która utworzy prywatne rachunki PPK dla pracowników. Rachunki będą zasilane wpłatami pracownika i pracodawcy oraz wpłatą powitalną i dopłatami rocznymi od państwa. Wpłaty pracownika oraz pracodawcy będą naliczane procentowo od wysokości wynagrodzenia. Państwo z kolei będzie przekazywać ustalone kwoty (po spełnieniu odpowiednich warunków) – niezależne od dochodów pracownika. Gromadzone na rachunkach środki będą lokowane w fundusze z uwzględnieniem wieku danego uczestnika PPK – tzw. fundusze zdefiniowanej daty" - czytamy na oficjalnej stronie Mojeppk.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje aktor znany z seriali na TVP i Polsacie. Zmarł w wyniku zapalenia płuc
  2. Potężna ulewa na Mazowszu. Miejscowość dosłownie płynie, wszystko zalane
  3. Jak Szumowski zmieniał zdanie o maseczkach
  4. PKO BP wysłał dziś ważny komunikat do wszystkich klientów banku. Doszło do pewnej rewolucji
  5. Ciotka o dużych gabarytach krzywdziła i za karę usiadła na 9-letniej dziewczynce. Dziecko zmarło
  6. Rodzice wykończyli niemowlę, maleństwo zmarło. Niewyobrażalna tragedia w jednym z polskich miast
  7. "Bądźmy przygotowani na najgorsze". Potężny huragan szturmuje świat

Źródło: [Buissness Insider/Mojeppk.pk]