ZUS wprowadza zmiany w emeryturach. Zmieniono limity dla dorabiających seniorów.. (zdj. ilustracyjne) pikrepo.comŹródło: (zdj. ilustracyjne) pikrepo.com
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 23 Listopada 2020

Za kilka dni wchodzą nowe zasady, dobre wieści dla dużego grona emerytów. Limity ZUS idą w górę

Seniorzy dorabiający na wcześniejszych emeryturach powinni zapoznać się ze zmianami wprowadzanymi przez ZUS. Od 1 grudnia będą mogli zarobić więcej. Zwiększono bowiem limity, po których osiągnięciu Zakład może obniżyć lub wstrzymać wypłatę świadczenia.

Wyjątkowo niskie świadczenia, które są niestety codziennością sporej grupy seniorów, nierzadko zmuszają ich do dorabiania na emeryturze. Warto wiedzieć, że nie wszyscy mogą pracować do woli, nie przejmując się ingerencją ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Osoby, które zdecydowały się do przejścia na wcześniejszą emeryturę, są zmuszone pilnować swoich zarobków. ZUS ustalił bowiem limity, po przekroczeniu których Zakład może obniżyć, a nawet zawiesić świadczenie.

Warto pamiętać, że wspomniane ograniczenia zmieniają się w zależności od średniej pensji, a ich aktualizacja ma miejsce co trzy miesiące. Najbliższym terminem jest początek grudnia. Szczegóły zmiany, która okaże się korzystna dla emerytów, przytacza dziennik "Fakt".

Produkty za darmo, 3 i 2 zł. Lidl z niezwykłą ofertąProdukty za darmo, 3 i 2 zł. Lidl z niezwykłą ofertąCzytaj dalej

Zmiany w emeryturach

Pracujący seniorzy, którzy zdecydowali się przejść na emeryturę przed czasem, od 1 grudnia 2020 roku będą mogli zarobić o 101 zł brutto więcej, nie obawiając się przy tym interwencji ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Do końca listopada bieżącego roku wspomniana grupa może zarobić nie więcej niż 3517,20 zł miesięcznie brutto. Od początku grudnia pensja osoby będącej na wcześniejszej emeryturze bądź rencisty będzie mogła wynieść maksymalnie 3618,30 zł brutto. Po przekroczeniu tej kwoty ZUS zmniejszy wartość emerytury lub renty.

Dziennikarz Polsatu niespodziewanie spojrzał w kamerę i wygłosił gorzkie słowa. Dziennikarz Polsatu niespodziewanie spojrzał w kamerę i wygłosił gorzkie słowa. "Niektórzy traktują pokolenie swoich rodziców za nic"Czytaj dalej

Kiedy ZUS może zawiesić wypłatę?

Osoby, którym opłaca się dorabiać mimo ewentualnego zmniejszenia wartości świadczenie, powinny wiedzieć, że powyżej pewnej kwoty Zakład całkowicie zawiesi wypłatę emerytury.

Jak wskazuje "Fakt", obecnie wspomnianym limitem jest 6531,90 zł brutto. Wraz z początkiem grudnia będzie to już jednak 6719,70 zł. Próg będzie obowiązywał do lutego przyszłego roku. Kolejne zmiany będą miały miejsce w marcu.

Renciści i tzw. wcześniejsi emeryci mogą we wskazanym okresie bez żadnych konsekwencji dorabiać do kwoty 3618,30 zł brutto. Przychód wyższy, lecz nieprzekraczający kwoty 6719,70 zł  brutto oznacza z kolei pomniejszenie świadczeń pobieranych z ZUS. Natomiast przekroczenie 6719,70 zł  brutto powoduje zawieszenie wypłacanej emerytury lub renty - podaje portal INFOR.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Czy Kościół powinien płacić podatki, jak wszyscy inni?
2. Kolejna sieć sklepów przechytrzyła zakaz handlu. Będzie otwarta w każdą niedzielę
3. Tadeusz Rydzyk przerwał milczenie. Miał mówić o uczelni, a grzmiał o aborcji i LGBT

Progiem, przy którym ZUS zmniejszy wartość świadczenia jest zatem 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia Polek i Polaków. W przypadku zawieszenia wypłaty jest to 130 procent.

Po raz kolejny przypominamy, że przytaczane powyżej limity odnoszą się jedynie do tych osób, którzy zdecydowali się skorzystać z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Ci, którzy przekroczyli wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn), mogą dorabiać do swoich świadczeń bez ograniczeń.

źródło: Fakt; Infor.pl

wtv.pl - portal informacyjny"Ekspert" TVP nie tylko nie zarobi, ale zapłaci gigantyczną karę. Marcin Najman nie ma powodów do radościCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Twarz jest odzwierciedleniem stanu zdrowia. Niektóre zmiany mogą być objawem poważnych chorób
  2. Nie tylko do rosołu. Z uwielbianego lubczyku zrobisz napar na bezsenność
  3. Scheuring-Wielgus ma problem z policją? Domaga się przeprosin "Spotkamy się w sądzie"
  4. Edyta Górniak chce uciec przed szczepieniami z kraju. Ma zabrać ze sobą syna
  5. Urodziłam dziecko z gwałtu, a państwo nie dało mi nawet na pieluchę. Niedawno znów zostałam zgwałcona (Reportaż)
  6. Polsat ujawnia: jednak nie będzie zakazu. Gigantyczna nadzieja dla tysięcy Polaków na zimowy sezon urlopowy
  7. Naukowcy rozwiązali największą zagadkę Marsa i osłupieli. Gigantyczna katastrofa, chodzi o wodę na planecie