Emerytura może być wyższa o 300 zł?
Źródło: Pixabay/gosiak1980
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 20 Marca 2020

Wystarczy jeden miesiąc i Polacy mogą mieć emeryturę niższą o 300 zł. Szykują się wielkie zmiany

Emerytura może być wyższa co miesiąc o 300 zł? Zapowiadają ważne zmiany i koniec z przepisami, przez które wielu emerytów traci pieniądze? Wszystko na to wskazuje. Chodzi o tzw. emerytury czerwcowe. Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS opowiada się za tymi zmianami, gdyż po co seniorzy mają tracić, skoro mogą zyskać.

Jak donosi "Fakt", miesiąc czerwiec to według wielu najgorszy czas na przechodzenie na emerytury. Ma to związek ze sposobem ich ustanawiania. Gdy wyliczania się świadczenia, wszystkie zebrane przez nas do tej pory składki są poddawane waloryzarcji wskaźnikiem ustalanym kwartalnie i dodatkowo wskaźnikiem rocznym. Czerwiec jest zatem jedynym miesiącem, kiedy stosowany jest tylko wskaźnik roczny. Oznacza to, że ustalona w czerwcu emerytura jest niższa, niż gdyby została ustalona np. miesiąc później - w lipcu. Jak widać kwestia zaledwie jednego miesiąca może stanowić sporą różnicę. W praktyce wygląda to tak, że czerwcowe emerytury są o ok. 300 zł niższe od tych ustalonych w innych miesiącach.

Kim była zakażona młoda Polka i dlaczego nie żyje? Ujawniamy detaleKim była zakażona młoda Polka i dlaczego nie żyje? Ujawniamy detaleCzytaj dalej

Emerytura może być wyższa o 300 zł? Jest na to szansa. Prezes ZUS przewiduje zmiany

Zmiany w przepisach wydają się być coraz bardziej możliwe i realne. Głos w tej sprawie zabrała dla "Faktu" sama prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

– Mam nadzieję, że w tym roku uda się uregulować przepisy tak, aby miesiąc przejścia na emeryturę sam z siebie nie wpływał na wysokość świadczenia. Chodzi o to, aby osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu obowiązywała analogiczna waloryzacja roczna i kwartalna składek i kapitału początkowego jak w innych miesiącach. Jestem zdania, że trzeba to załatwić jak najszybciej – mówi w rozmowie z "Faktem" prezes ZUS.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nagranie z akcji polskiej policji. Mężczyźni grozili kobiecie, że ją zakażą. Przerażające sceny w sklepie
2. Tragedia pod Warszawą, cały dom płonął. Dwie osoby nie żyją

Prof. Gertruda Uścińska proponuje, żeby emerytura przyznawana w czerwcu była ustalana jak majowa, gdyż mogłoby to być zdecydowanie korzystniejsze dla osób przechodzących właśnie na emeryturę.

Co na to rząd? Czy zajmie się tą kwestią? "Fakt" zapytał o to resort rodziny i czeka na odpowiedź.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przygnębiające słowa żony Wojciecha Szczęsnego. Polski bramkarz uspokaja ukochaną
  2. Grupa krwi a SARS-CoV-2. Co trzeci Polak może być w grupie największego ryzyka
  3. Dyrektorka polskiego szpitala robiła wszystko, by zdobyć sprzęt do badania zakażonych. Radość nie trwała długo
  4. Sprawdzono, czy Duda miał kontakt z zakażonym. Ujawniono wyniki testów pary prezydenckiej na obecność wirusa
  5. Polacy mieli wreszcie wrócić do domu. Skrajnie niebezpieczna sytuacja na lotnisku, jełost zdjęcie
  6. Umierał i nawet nie wiedział, że przed nim odszedł jego brat, siostra i mama. Wszystko przez jeden obiad, tragedia w USA

Źródło: fakt.pl

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News