Co lepsze - wyższy wiek emerytalny, czy niższe emerytury? Niestety, takie pytanie bez reformy systemu, nadal zadaje sobie wiele osób
Emerytura wciąż nie pozwala zaspokoić podstawowych potrzeb seniorów i seniorek. Trwa debata nad jakością systemu, który ma chronić osoby najstarsze. Czy należy wprowadzić wyższy wiek emerytalny? Rozwiązanie to, przy obecnym systemie, mogłoby podnieść wysokość świadczeń.
Debata na temat sytuacji seniorek i seniorów trwa w naszym kraju od wielu lat. Nie trzeba tłumaczyć, że obecny kształt systemu emerytalnego budzi głęboki sprzeciw. Świadczenia przyznawane przez nasze państwo często nie pozwalają na zaspokojenie nawet najbardziej podstawowych potrzeb. Postulaty o poprawę sytuacji osób najstarszych są podnoszone w każdej kampanii wyborczej. Niestety, po wyborach sprawy seniorów są chowane do tak zwanych zamrażarek.
Emerytura będzie niższa, jeśli nie podniesiemy wieku emerytalnego?
Coraz więcej ekspertów podnosi temat zmian, jakie należy wprowadzić w wieku emerytalnym. Dyskusja w sprawie seniorów budzi niemałe emocje. Wyższy wiek emerytalny może podnieść świadczenia, jakie będziemy otrzymywać po zakończeniu aktywności zawodowej. Dodatkowe lata pracy mogą jednak odcisnąć swoje piętno na naszym zdrowiu zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Niska emerytura nie zapewni jednak naszych podstawowych podstawych potrzeb.
Parlamentarzyści zaczynają przedstawiać swoje, indywidualne propozycje dla seniorów. Polskie Stronnictwo Ludowe postanowiło przedstawić projekt, który zdjąłby opodatkowanie emerytur. Lewica złożyła projekt ustawy, który wprowadzałby emeryturę minimalną. Prawo i Sprawiedliwość zaś wdrożyło tak zwaną trzynastkę. Podczas ostatniego posiedzenia Senatu Koalicja Obywatelska zaproponowała pełne wyrównanie świadczeń dla seniorów. Wciąz nie rozwiązuje to systemowych problemów osób, które pracowały na nasz kraj przez wiele lat.
DZISIAJ GRZEJE: 1. Dziś jest jedną z największych gwiazd "Na Wspólnej" TVN. Aż trudno uwierzyć, co robiła 20 lat temu 2. Wybierz najlepsze dla siebie - 1 albo 2 łyżki przed śniadaniem. W zależności od dawki odczujesz niesamowite efekty3. Niespodziewane słowa Katarzyny Cichopek w "Pytanie na śniadanie". Widzowie nie wytrzymali
Nadal wielu seniorów staje przed wyborem między przejściem na emeryturę a zwiększaniem kapitału początkowego. Decyzja ta bywa bardzo trudna. Jak zauważa serwisemerytalny.rp.pl, większość osób decyduje się na wcześniejszą emeryturę, by nadal na niej dorabiać. Takich seniorów w 2019 roku było w Polsce 763 tys.
Dobrym rozwiązaniem jest oszacowanie, który wariant będzie dla nas najkorzystniejszy - dorabianie na emeryturze, czy dalsze odkładanie na wspomniany, kapitał początkowy.
– Kluczowe elementy tego wyliczenia to różnica waloryzacji kapitału początkowego oraz waloryzacji świadczeń i oczekiwana długość życia. Gdy pracujemy, nasz kapitał emerytalny jest co roku waloryzowany o wskaźnik wzrostu funduszu płac w gospodarce, czyli średniego wzrostu zatrudnienia i wzrostu wynagrodzeń. Od trzech lat jest on wyjątkowo duży i sięga prawie 9 proc. – mówił na łamach portalu Łukasz Kozłowski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich.
ZOBACZ TAKŻE:
- Klient Biedronki opublikował demaskujący film. Oburzająca sprawa poruszyła internautów
- Kiedy przestaniemy nosić maseczki? WHO właśnie podało datę. Nie nastąpi to szybko
- Krystyna Pawłowicz nie wytrzymała. Pokazała wulgarne cytaty, po czym nawiązała do Jana Pawła II
- Dziennikarz nie wytrzymał, nagle przerwał program na żywo. "Są pewne granice"
- "Wiadomości" nie dają za wygraną. Materiał na TVP Info mógł zdezorientować tysiące widzów?
- Wideo - „Policję dzwoń Wiesiek” - Kolizja w Gdańsku - kto wymusił pierwszeństwo?