bon turystyczny. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 15 Lipca 2020

Złe wieści dla emerytów. Dwa dni po wyborach zapadła decyzja, ws. niewygodnego dla rządu dodatku

Emerytura i renta będą musiały wystarczyć seniorom na organizację tegorocznych wakacji. Niestety, nie będzie im przysługiwała możliwość skorzystania z bonu turystycznego. Poprawka w tej sprawie zgłoszona przez opozycyjny Senat została właśnie odrzucona przez sejmową komisję polityki społecznej i rodziny.

500 plus na wakacje zostanie najprawdopodobniej wprowadzony w pierwotnej formie, przewidującej przyznanie go wszystkim beneficjentom zwykłego programu 500 plus. Bon będzie cyfrowym świadczeniem udzielanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Będzie mógł zostać wydany na rzeczy związane z wyjazdem wakacyjnym, takie jak hotel, przejazd czy opłata za wyjazd kolonijny. Ma przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów tak jak w przypadku programu Rodzina 500 plus. Będzie mógł być wykorzystany tylko na terenie Polski.

Ogromne pieniądze trafiły do klientów PKO BP. Jeszcze nie koniec, można zdążyć do końca miesiącaOgromne pieniądze trafiły do klientów PKO BP. Jeszcze nie koniec, można zdążyć do końca miesiącaCzytaj dalej

Emerytura czy renta musi wystarczyć na wakacje

Łącznie opozycyjny Senat złożył do projektu aż 65 poprawek: doprecyzowujących, merytorycznych oraz legislacyjnych. Część z nich została nawet pozytywnie zweryfikowana przez komisję polityki społecznej i rodziny. Posłowie komisji opowiedzieli się za przyjęciem poprawek Senatu, zgodnie z którymi bonem turystycznym zostaną objęte dzieci rodziców, którzy pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 zł. Zdaniem Senatu "wykluczenie z systemu bonów osób, którym ze względu na zastosowanie przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego nie może zostać przyznane świadczenie wychowawcze nie jest uzasadnione".

Tajne spotkanie Kaczyńskiego i Morawieckiego. Są przecieki, będą przełomowe zmiany?Tajne spotkanie Kaczyńskiego i Morawieckiego. Są przecieki, będą przełomowe zmiany?Czytaj dalej

Komisja odrzuciła jednak poprawkę, by 500 plus na wakacje objęło w wypłatach również emerytów i rencistów. Senat argumentował za rozszerzeniem programu jako czymś wychodzącym naprzeciw oczekiwaniom tych osób. Nie uzyskała poparcia również senacka inicjatywa dotycząca tego, by bonem 500 plus na wakacje mogły się rozliczać także podmioty oferujące usługi turystyczne oraz osoby korzystające z tych usług, jak. np. przewodnicy, czy organizatorzy spływów kajakowych. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Monika Olejnik nie wytrzymała i podsumowała w ostrych słowach Jacka Kurskiego. Sytuacja, jakiej nie było
2. Dokładnie 57 lat temu we Wrocławiu ogłoszono stan epidemii. Choroba zbierała straszne żniwa

Wciąż nie jest pewne, kiedy program bonu turystycznego miałby wejść w życie. Wiadomo natomiast, że bon miałby mieć datę graniczną jego realizacji przewidzianą na marzec przyszłego roku. Wśród posłów większości sejmowej mówi się, że PiS chce, by program wszedł w życie do końca miesiąca, tak by od jeszcze w trakcie sierpniowych wakacji można było już płacić nim za usługi turystyczne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna wpadka po wyborach. Wygrali konkurs na wóz strażacki, nie mają straży
  2. Wreszcie ustalili, kto otrzyma bon turystyczny. Sejmowa komisja rozpatrzyła poprawki Senatu
  3. TVN ujawnia cennik. U Kuby Wojewódzkiego najdrożej
  4. Nie żyje lokalny polski polityk. Został zamordowany, wcześniej grożono jego córce
  5. Burze z gradem nad Polską. Spadnie do 25 litrów wody na metr kwadratowy
  6. 21 ofiar i ponad 1600 osób ewakuowanych. Porażający dramat w Azji. Koszmar nadszedł w jednej chwili

Źródło: Radio Zet