Emerytura. Marek BAZAK/East NewsŹródło: Marek BAZAK/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 14 Stycznia 2021

Duda mówił o dodatkowych 400 zł do emerytury dla jeden grupy zawodowej. Teraz umywa ręce

Dla Ochotniczej Straży Pożarnej emerytura miała zostać zwiększona o 400 złotych. Obietnicę tę złożył Andrzej Duda podczas minionej kampanii prezydenckiej. Po 6 miesiącach prezydenta musieli wyręczyć senatorzy. Projekt już przekazano do laski marszałkowskiej.

  • Podczas wieczoru wyborczego, po I turze głosowania, Andrzej Duda złożył strażakom zaskakującą obietnicę
  • Z programu "400+" miało skorzystać aż 700 tysięcy osób, jednak głowa państwa wciąż nie przedłożyła odpowiedniej ustawy
  • Sprawy w swoje ręce wzięli senatorzy, składając poprawki do przyszłorocznego budżetu

Dodatek do emerytury miał polegać na wypłacie emerytowanym ochotnikom 400 złotych za wspieranie i organizowanie akcji gaśniczych w Polsce. Andrzej Duda proponował, by pieniądze wyliczać na podstawie lat pracy, co umożliwiało doświadczonym ratownikom uzyskanie niemałej kwoty. 

Czy emerytura strażaków zostanie podniesiona? Prezydent wciąż milczy, poprawki do budżetu już złożyli senatorzy

Budżet państwa miał przeznaczyć na cel aż 50 milionów złotych w ciągu roku. Warto podkreślić, że była to pierwsza obietnica wyborcza przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości po odniesieniu sukcesu w I turze głosowania. 

Urzędnicy dostaną możliwość przeszukiwania mieszkań. Dziś takie prawo ma tylko policjaUrzędnicy dostaną możliwość przeszukiwania mieszkań. Dziś takie prawo ma tylko policjaCzytaj dalej

 - Czas jest, żeby rozwijająca się Polska pomyślała o jakimś świadczeniu emerytalnym dla tych, co lata przesłużyli w Ochotniczej Straży Pożarnej. Po cichu mi o tym mówią na dziesiątkach, setkach spotkań, które odbywam z rodakami w całej Polsce - obiecywał Andrzej Duda podczas wieczoru wyborczego.

Co ciekawe, jeszcze w 2016 roku identyczną propozycję złożyli przedstawiciele ruchu Kukiz'15, jednak wówczas rząd odniósł się do inicjatywy w krytycznych słowach. "Projekt zmierza do przyznania członkom ochotniczej straży pożarnej nieuzasadnionych przywilejów, z których osoby podejmujące inne aktywności o charakterze prospołecznym nie korzystają" - mogliśmy przeczytać w opinii z 2017 roku. 

Parlamentarzyści już przegłosowali poprawkę w ustawie budżetowej, gwarantującą strażakom długo obiecywane dodatki. Poprawka 15. została zaakceptowana przez 51 senatorów. Wszyscy przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości wstrzymali się od głosu. 

- To jest poprawka, która przewiduje przekazanie dotacji w wysokości 95 milionów zł na dodatki do emerytur dla członków ochotniczych straży pożarnych po 10 latach społecznej służby. Czyli te osoby, które co najmniej 10 lat służyły w formacjach straży pożarnej, po przejściu na emeryturę mogłyby liczyć na dodatek - komentował senator wnioskodawca Kazimierz Kleina z Koalicji Obywatelskiej.

Ta sprawa od wielu lat była przedmiotem debaty, dyskusji w Senacie i w Sejmie. Została przygotowana inicjatywa ustawodawcza w Senacie i ona otrzymała rekomendację, także rządu. Wiem, że i w Sejmie pojawił się jakiś projekt. Wydaje się więc, że nareszcie, po latach – myślę, że pod presją Senatu – ustawa dotycząca wsparcia dla ochotniczych straży pożarnych zostanie przyjęta, a w związku z tym należało zabezpieczyć środki na ten cel - dodawał.

Poprawki muszą zostać zaakceptowane przez Sejm, a następnie pełna ustawa budżetowa musi zostać podpisana przez prezydenta, by dodatek do emerytury mógł wejść w życie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Senat.gov]