Emerytura dla opozycjonistów z czasów PRL ulegnie podwyższeniu.. (zdj. il.) pixabay/gosiak1980Źródło: (zdj. il.) pixabay/gosiak1980
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 13 Sierpnia 2020

Emerytura dla pewnej grupy Polek i Polaków będzie znacznie wyższa. Decyzja zapadła, przedstawiamy szczegóły

Emerytura dla osób ze statusem działacza opozycji antykomunistycznej z czasów PRL ulegnie podwyższeniu. Każdy ze wspomnianych seniorów powinien otrzymywać świadczenie nie mniejsze niż 2,4 tys. złotych brutto. – To wyraz sprawiedliwości dziejowej – wskazuje Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Informację potwierdził również rzecznik rządu Piotr Müller.

Szczegóły projektu ustawy, która już we wtorek ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów, przytacza portal Money.pl. – Zakłada on wyrównanie szkód w zakresie emerytalnym. Każdy, kto ma status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej politycznie będzie miał emeryturę w wysokości co najmniej 2,4 tys. złotych brutto – przekazał cytowany przez serwis rzecznik rządu Piotr Müller.

Niespodziewana awantura pod Ministerstwem Sprawiedliwości. Poszło o tęczową flagę, na miejscu jest służba więziennaNiespodziewana awantura pod Ministerstwem Sprawiedliwości. Poszło o tęczową flagę, na miejscu jest służba więziennaCzytaj dalej

Emerytura dla opozycjonistów będzie wyższa

W praktyce wspomniani działacze opozycji powinni otrzymać na rękę około 2000 zł. Ci z nich, którzy obecnie pobierają niższe świadczenia, mają liczyć na świadczenie wyrównujące, które zwiększy wysokość emerytury. Money.pl zwraca uwagę, że gest rządzących jest zapewne powiązany z nadchodzącą rocznicą pamiętnych wydarzeń sierpniowych z roku 1980, a także powstania "Solidarności". Podobnego zdania jest wspomniany powyżej Jan Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Miłosz został boleśnie pobity, oprawcy wykrzykiwali homofobiczne hasła. Powód? Zafarbowane włosyMiłosz został boleśnie pobity, oprawcy wykrzykiwali homofobiczne hasła. Powód? Zafarbowane włosyCzytaj dalej

– Nowelizacja ustawy, którą przyjmuje we wtorek Rada Ministrów i którą skieruje do parlamentu, dotyczy tych działaczy, którzy już mają prawo do świadczeń emerytalnych. Według naszych analiz w grupie działaczy opozycji antykomunistycznej, z ok. 9,5 tys. osób uprawnionych do emerytur, ok. 5,5 tys. osób ma emerytury poniżej poziomu 2,4 tys. złotych brutto – mówi portalowi Kasprzyk.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Dym widać z oddali, na miejscu trwa wielka akcja służb. Napływają kolejne wiadomości o poszkodowanych w tragedii za granicą 2. Poszli na spacer z psem i pożałowali. Mandaty były już przygotowane, łatwo się naciąć

Jak zaznaczył, planowana przez rząd nowelizacja ma być "wyrazem sprawiedliwości dziejowej". – [...] działacze opozycji antykomunistycznej nie mogą mieć emerytury niższej niż najniższa emerytura funkcjonariuszy SB, która wynosi ok. 2,2 tys. złotych brutto. Ofiara nie może mieć mniej niż oprawca, bo to stoi w sprzeczności z normami przyjętymi w państwie prawa – dodaje.

W podobnym tonie wypowiada się cytowany przez Money.pl Müller, który projekt porównał ze "sprawiedliwością społeczną". Oceniono, że planowane zmiany wyniosą państwo około kilkudziesięciu milionów złotych. Szczegółów dotyczących ustawy jak dotąd brak. Te pojawić się mają rzekomo w najbliższy wtorek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyszła na jaw porażająca prawda o komunikacji miejskiej. Okropne, odechciewa się wsiadać
  2. Fake news: popularne zdjęcie nie pochodzi z manifestacji w Polsce, tylko na Białorusi
  3. Za tę zbrodnię Tomasz Komenda przesiedział w więzieniu 18 lat. Ireneusz M. może wyjść z aresztu po 2 latach?
  4. Sekretny przepis na babcine pierogi. Doskonałe ciasto i przepyszne nadzienie. Danie stanie się hitem każdej kuchni
  5. Wiadomości TVP w poważnych tarapatach? Media dotarły do zadziwiających informacji, chodzi o "ukryte przekazy"
  6. Polscy studenci zaginęli za granicą. Rodzina prosi o pomoc

Źródło: Money.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!