PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i polskie banknoty. Marek BAZAK/East NewsŹródło: Marek BAZAK/East News
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 11 Stycznia 2021

Emerytura wyższa nawet o 1-2 tys. złotych. Dziś mija czas na złożenie wniosku

W poniedziałek mija termin złożenia wniosku o emeryturę powszechną dla osób z rocznika 1953 pobierających dotychczas tak zwaną emeryturę wcześniejszą, które chcą skorzystać z korzystnego przeliczenia wysokości świadczenia.

Emerytura w górę o nawet 2 tysiące złotych

O zbliżającym się terminie informowaliśmy na wtv.pl już kilka dni temu. Korzystne przeliczenie świadczenia przysługuje kobietom i mężczyznom z rocznika 1953, którzy pobierają emeryturę wcześniejszą na podstawie wniosku złożonego przed rokiem 2013

Jeśli osoby te do poniedziałku (11.01) wystąpią do ZUS o emeryturę powszechną, ich świadczenie nie tylko zostanie przeliczone, ale mogą także liczyć na wyrównanie emerytury zaniżonej wcześniej przez pomniejszenie podstawy wypłacania świadczenia o pobrane wcześniej emerytury wcześniejsze.

Zmiany te wynikają z nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach, która weszła w życie w lipcu ubiegłego roku. Z korzystnego przeliczenia wysokości świadczenia mogą skorzystać 74 tysiące osób z rocznika 1953. 

Wskutek przeliczenia ich świadczenia wzrosną średnio o 202 zł. Z kolei wysokość wyrównania zaniżonej uprzednio emerytury wyniesie przeciętnie 12 768 zł. Aby skorzystać z tej możliwości wystarczy w terminie złożyć do ZUS wniosek o emeryturę powszechną (wniosek EMP), którego formularz dostępny jest na stronie ZUS.

Lech Wałęsa broni Zbigniewa Stonogi. Apeluje dla niego o azyl polityczny: ,,Jest prześladowanyLech Wałęsa broni Zbigniewa Stonogi. Apeluje dla niego o azyl polityczny: ,,Jest prześladowany"Czytaj dalej

Osoby z rocznika 1953, które w przeszłości pobierały emeryturę wcześniejszą, lecz aktualnie pobierają już emeryturę powszechną, nie muszą składać do ZUS żadnego wniosku - po 11 stycznia ZUS dokona przeliczenia ich świadczeń i wypłaci wyrównanie z urzędu.

"Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego ZUS podjął wypłatę emerytury powszechnej. Jeśli wypłata tej emerytury była zawieszona, to świadczenie w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego mogłaby być podjęta jego wypłata" - tłumaczy ZUS.

129. miesięcznica smoleńska, mimo pandemii. Kaczyński pochyla się nad wieńcem, wojsko i policja zaangażowane129. miesięcznica smoleńska, mimo pandemii. Kaczyński pochyla się nad wieńcem, wojsko i policja zaangażowaneCzytaj dalej

"Niechlujność legislacyjna"

- Dzisiaj na Radzie Ministrów zdecydowaliśmy się naprawić kolejny błąd, niechlujność legislacyjną z czasów rządów Platformy Obywatelskiej - mówił na temat nowelizacji premier Mateusz Morawiecki. - Otóż w przypadku osób z rocznika 1953 przy tamtej zmianie wieku emerytalnego jeszcze dodatkowo pognębiono te osoby. I my wykonujemy ten wyrok Trybunału Konstytucyjnego sprzed ponad roku po to, żeby sprawiedliwości tutaj, również w tym zakresie stało się zadość - tłumaczył Morawiecki. 

W marcu 2019 roku Trybunał Konstytucyjny zakwestionował wcześniejszą, obowiązującą od 1 stycznia 2013 roku nowelizację ustawy o rentach i emeryturach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych orzekając, że wprowadzony w nowelizacji mechanizm pomniejszania wysokości emerytury powszechnej o wypłacone uprzednio emerytury wcześniejsze jest - jak tłumaczył Rzecznik Praw Obywatelskich - "niezgodny z art. 2 Konstytucji, a więc z zasadą zaufania do państwa i stanowionego przezeń prawa".

Decydując się na przejście na emeryturę wcześniejszą, osoby z rocznika 1953 nie wiedziały, że poskutkuje to pomniejszeniem wysokości świadczenia emerytury powszechnej w przyszłości. W związku z tym mechanizm ten był niekonstytucyjny. 

Źródło: tvn24.pl, Dziennik Gazeta Prawna

Artykuły polecane przez redakcję WTV: