emerytura. pxhere.com/CC0 Public Domain
Źródło: pxhere.com/CC0 Public Domain
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 2 Października 2020

Beznadziejne wieści dla emerytów, nie ma żadnych wątpliwości. Wszyscy żyli w błędzie?

Chociaż emerytura powinna być czasem, gdy seniorzy odpoczywają po latach pracy, fakty wydają się zupełnie inne. Świadczenia są niskie i czasem konieczne jest wartościowanie niezbędnych zakupów. W czasie jednej z krajowych konferencji, prezes ZUS przekazała ważne informacje. Nie ma już żadnych wątpliwości co, do tego, jak wygląda przyszłość emerytów.

Osoby mające nadzieję, że ich emerytura będzie większa niż ta gwarantowana obecnie, mogą nie być zadowoleni ze słów, jakie padły z ust prof. Gertrudy Uścińskiej. Pełni ona funkcję prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zdradziła, jak naprawdę wyglądają prognozy na przyszłość i raczej nie będą one powodem do zadowolenia wymalowanego na twarzach emerytów.

Ogromny smutek i żal, nie żyje 5 osób w tym 4 malutkich dzieci. Rodzinny dramat za zamkniętymi drzwiami za granicąOgromny smutek i żal, nie żyje 5 osób w tym 4 malutkich dzieci. Rodzinny dramat za zamkniętymi drzwiami za granicąCzytaj dalej

Przyszli emeryci nie mogą liczyć, na to, że emerytura pozwoli im godnie żyć

Pewne jest, że emerytura to podstawowe źródło utrzymania osób w wieku poprodukcyjnym. Znaleźliśmy się w momencie, gdy nasze społeczeństwo starzeje się. Maleje liczba osób, które dokładając się do budżetu, pozwalają zapewnić środki na wypłatę świadczeń. Niestety Polska to obecnie społeczeństwo starzejące się - znaczy to, iż z każdym rokiem emerytura pojawiająca się na kontach seniorów to efekt pracy coraz mniejszej liczby osób. Prezes ZUS przekazała przyszłym emerytom ważną radę. Między słowami zdradziła, iż państwo nie będzie w stanie zapewnić godnych świadczeń i doświadczymy tego już za całkiem niedługi czas. Słowa te z ust profesor Gertrudy Uścińskiej padły w czasie sesji Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Głównym tematem były tam Pracownicze Plany Kapitałowe.

Prezes ZUS przedstawiła niepokojące prognozy na temat przyszłych emerytur. Pierwszy spadek już w 2040 roku

Prezes ZUS nie unikała trudnych rozmów na temat świadczeń wypłacanych przez urząd, którym kieruje. Prof. Gertruda Uścińska nie pozostawiła złudzeń i w prostych wyliczeniach pokazała, jak na przestrzeni lat maleć będzie liczba osób w wieku produkcyjnym, a zwiększać się liczba osób w wieku poprodukcyjnym. To dla gospodarki spore wyzwanie, jednocześnie czasy, gdy państwo było jedynym źródłem utrzymania po zakończeniu kariery, przechodzą powoli w niepamięć.

Pracownik McDonald’s wyjawił porażającą prawdę na temat restauracji. Internauci nie dowierzają, widząc nagraniePracownik McDonald’s wyjawił porażającą prawdę na temat restauracji. Internauci nie dowierzają, widząc nagranieCzytaj dalej

- Jesteśmy w XXI w., na dodatkowym wirażu w związku ze wstrząsami spowodowanymi pandemią, i trzeba jasno powiedzieć, że przecież systemy publiczne, które w Polsce gwarantują dochody na starość w ponad 80 proc., w perspektywie kilkudziesięciu lat nie będą mogły odgrywać takiej roli - powiedziała w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezes ZUS. Według niej już w 2040 roku poziom zastąpienia, czyli poziom przeciętnej emerytury do przeciętnego wynagrodzenia, wynosić będzie 37 proc. Obecnie kształtuje się to na poziomie 56,4 proc, natomiast w 2060 roku osiągnie jedynie 24,6 proc. Co to znaczy?

DZISIAJ GRZEJE: 1. Próbowano zabić osobę z kolektywu Stop Bzdurom Margot. Właśnie ujawniono szczegóły
2. Wymieszała kurkumę z dwoma składnikami i nałożyła na twarz. Po zmyciu maseczki nie mogła uwierzyć własnym oczom
3. Przed śmiercią matka siedmiorga dzieci nagrała, co zrobiono jej w szpitalu. "Lepiej gdyby umarła"

Nasza emerytura nie powinna być jedynym źródłem utrzymania na starość

- […] to oznacza jednoznacznie, że potrzebujemy daleko idącej dywersyfikacji źródeł zabezpieczenia na starość. Realizacja prawa do emerytury, do zabezpieczenia społecznego w perspektywie systemu zdefiniowanej składki, musi być oparta na różnych źródłach, z których będzie pochodziła emerytura - kontynuowała swoją wypowiedź prof. Gertruda Uścińska. Dla zwykłych obywateli jest to jasny przekaz i każdy powinien się z nim zapoznać. Osoby będące pewne, że ich emerytura wystarczy na godne życie w przyszłości, są zwyczajnie w błędzie. Konieczne jest oszczędzanie i tworzenie sobie zapasów gotówkowych, gdyż już niedługo poziom emerytury będzie znacznie odstawał od poziomu płacy minimalnej, a więc opłacenie wizyt u specjalistów, wykupienie leków czy zwykłe zakupy, mogą przewyższać poziom świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Osoby wkraczające dopiero na rynek pracy, zarabiające stawkę w wysokości minimalnej krajowej po przepracowaniu 40 lat zyskają marny kapitał, ponieważ tylko 822 000 zł już po waloryzacji. I mimo że uda im się zaoszczędzić kwotę w wysokości ok. 116 tys. zł w ramach PPK, to świadczenie jakie otrzymają to zaledwie 726 zł.

Źródło: Business Insider

Alternatywna rzeczywistość w Alternatywna rzeczywistość w "Wiadomościach" TVP? Padły niespodziewane tezy, ciężko uwierzyćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka zdradziła 5 najpopularniejszych produktów, po które sięgają klienci. Fenomen małych producentów
  2. Dorota Gardias napisała oficjalne oświadczenie. Wiadomo, w jakim jest stanie
  3. "Andrzej Duda ma krew na rękach". Prezydent mógł tylko słuchać, gorzkie powitanie na UW
  4. Bliska przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego usłyszała zaskakującą propozycję. Wielu będzie zdumionych
  5. Donald Trump i Melania mają koronawirusa
  6. Kuriozalna sytuacja. Kobieta nie wskazała sprawcy wykroczenia. Otrzymała 3000 złotych mandatu

Źródło: [Wikipedia/Plejada]