Emerytura osób wchodzących dziś na rynek pracy może być doprawdy głodowa.. Marek BAZAK/East News
Źródło: Marek BAZAK/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 2 Września 2020

Martwisz się o swoją emeryturę? Fatalne informacje, eksperci nie mają wątpliwości

Emerytura osób wchodzących dziś na rynek pracy może być doprawdy głodowa, wynika z analizy ekspertów Instytutu Emerytalnego. W badaniu wzięto pod uwagę pracowników zarabiających ustawowe minimum. Świadczenie 60-latki w roku 2060 wynieść może niewiele przeszło 50 procent ówczesnej płacy minimalnej.

Emerytura czekająca na pokolenia, które obecnie wchodzą w dorosłość, rozpoczynając tym samym przygodę na rynku pracy, zdaniem ekspertów będzie mogła być określona jako głodowa. Szczegóły badań Instytutu Emerytalnego przytacza "Business Insider". Wyliczenia ekspertów nie dają powodów do optymizmu. Wynika z nich, że w 2060 roku kobieta, która na emeryturę przejdzie w wieku lat 60, będzie mogła liczyć na świadczenie oscylujące w granicach 53 proc. panującej wówczas płacy minimalnej.

Dlaczego TVN zdecydował się je wyemitować? Przykre sceny w Top ModelDlaczego TVN zdecydował się je wyemitować? Przykre sceny w Top ModelCzytaj dalej

Emerytura w roku 2060

Z raportu Instytutu Emerytalnego wynika jasno, że w przypadku braku zmian w systemie emerytalnym panujące obecnie ubóstwo w przyszłości zaowocuje wzmożona biedą. Według przytaczanych przez "Business Insider" danych płacę minimalną zarabia w Polsce 63 proc. pracowników w mikrofirmach, a także 40 proc. w małych przedsiębiorstwach. W efekcie jest to przynajmniej kilkaset tysięcy osób. Wartość ich przyszłych świadczeń uznać należy za dramatycznie wprost niską.

TVP nie wybroni już Dudy. Ujawniono akta sprawy ułaskawionego pedofila, było inaczej, niż przedstawianoTVP nie wybroni już Dudy. Ujawniono akta sprawy ułaskawionego pedofila, było inaczej, niż przedstawianoCzytaj dalej

Przedstawiciele Instytutu, dr Antoni Kolek oraz Oskar Sobolewski przygotowali trzy warianty dotyczące wysokości emerytury przeciętnego pracownika (ten miałby odejść na emeryturę w wieku 60, 65, 67). Mimo wydłużonego czasu pracy żadnej z tych prognoz nie sposób uznać za optymistyczną. Pierwszy wariant, w którym pracownik odszedłby na emeryturę w roku 2060, przepracowawszy 40 lat, mówi o świadczeniu w wysokości 3068,47 zł. "BI" wskazuje, że płaca minimalna wynosić będzie wówczas 5740,93 zł. Świadczenie równać będzie się zatem 53 proc. płacy minimalnej.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Dramat dzieci i rodziców. Najgorsze wiadomości nadeszły z samego rana
2. Zaskakujący krok PKO BP. Znacznie ułatwi życie, ale jest haczyk
3.Fatalne informacje dot. emerytur Polaków. Nie spodziewamy się tak złego scenariusza odkładając co miesiąc składki

W przypadku pracy do 2065 i 2067 roku rozpoczynający pracę zawodową w roku bieżącym obywatel mógłby liczyć odpowiednio na 4856,24 zł (77 proc. płacy minimalnej, która wyniesie wówczas 6338,42 zł) oraz 5946,13 zł (90 proc. płacy minimalnej w roku 2057 wynoszącej 6594,49 zł). W żadnym z wariantów osoby zarabiające tzw. najniższą krajową nie będą mogły zatem liczyć na imponujące świadczenia, które zapewniłyby im spokojną starość.

– Jest szereg czynników, które wpływają na wysokość naszych emerytur. Tempo starzenia się społeczeństwa, coraz bardziej rozciągnięte w czasie życie, co przekłada się dłuższą wypłatę świadczeń, itp – stwierdziła w rozmowie z businessinsider.com.pl prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Zdaniem ekspertów jedynym wyjściem, by świadczenia miały godną wartość, jest podniesienie wieku emerytalnego.

– Nie ma żadnych wątpliwości, że odpowiedzialny rząd powinien już dzisiaj rozpocząć poważną debatę emerytalną w gronie ekspertów związanych z systemem emerytalnym, ekonomistów i polityków ze wszystkich stron sceny politycznej, aby jak najszybciej rozpocząć prace nad podniesieniem wieku emerytalnego. Każdy miesiąc i rok z niskim wiekiem emerytalnym to skazywanie kolejnych roczników na głodowe świadczenia, a większość osób przechodzi na emeryturę, kiedy tylko osiągnie wymagany ustawą wiek – wskazali eksperci Instytutu Emerytalnego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Marek zostawił list pożegnalny i nagle zniknął. Rodzina poprosiła o pomoc policję, właśnie wydano apel
  2. Poseł PiS powiedział nieprawdę w TVP Info. Chodziło o COVID-19
  3. Powrót do szkół 1 września wcale nie jest bezpieczny? Rodzice nie kryją obaw i wątpliwości, mówią wprost
  4. Publicysta Radio Maryja namawia do użycia amunicji wobec LGBT. Wcześniej obrażał ofiarę księdza-pedofila
  5. Mateusz Morawiecki przyłapany na gorącym uczynku. Jego zasady nie obowiązują?
  6. Minister w końcu wyjawił prawdę. Chodzi o drugą blokadę Polski

Źródło: businessinsider.com.pl