Emerytura: seniorzy mogą więcej dorobić do swoich świadczeń.. (zdj. il.) pixabay/skyradarŹródło: (zdj. il.) pixabay/skyradar
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 1 Czerwca 2020

Ważne wieści dla ogromnej grupy emerytów i rencistów. Jest oficjalna decyzja ws. dorabiania do świadczeń

Emerytura to jeden z tematów najuważniej śledzonych przez ogromną część polskich obywateli. Seniorów ucieszy zapewne wiadomość, że od 1 czerwca zarówno osoby przebywające na rencie, jak i te pobierające wcześniejsze emerytury bez żadnych konsekwencji będą mogły dorobić ponad 3700 zł brutto. Dopiero po przekroczeniu wskazanej kwoty, świadczenie będzie zmniejszane lub, w skrajnych przypadkach, zawieszane.

Jak wskazuje RMF FM, świadczenie pobierane przez rencistów bądź osoby przebywające na wcześniejszej emeryturze jest zmniejszane w chwili, gdy przychód osiągnie 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w naszym kraju. Począwszy od 1 czerwca, będzie to 3732,10 zł brutto.

Pilny komunikat ministerstwa dla milionów rodziców i uczniów. Jest oficjalna odpowiedź na zadziwiający apelPilny komunikat ministerstwa dla milionów rodziców i uczniów. Jest oficjalna odpowiedź na zadziwiający apelCzytaj dalej

Emerytura może być zawieszona

Z informacji przekazanych przez Rmf24.pl wynika, że renta socjalna zostaje zawieszona po osiągnięciu wskazanej powyżej kwoty. W przypadku wcześniejszego świadczenia emerytalnego przychód musi zaś przekroczyć 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a zatem 6931 złotych.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Zadziwiające sceny na Jasnej Górze. Biskup się nie hamował, grzmiał z ambony na policję
2. Ważne zmiany dla emerytów już od dziś. Nawet 3732,10 zł możesz dostać dodatkowo do emerytury

W momencie, gdy przychód przekroczy 70 proc., jednak nie osiągnie pułapu 130 proc. wynagrodzenia, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia. Maksymalne kwoty, o jakie można je pomniejszyć, są jednak inne w przypadku emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba (odpowiednio: 620,37 zł, 465,31 zł, 527,35 zł).

Warto dodać, że osoby, które osiągnęły pełny wiek emerytalny, do swoich świadczeń dorabiać mogą bez ograniczeń. Przepis dotyczy również części rencistów, m.in. wojskowych czy inwalidów wojennych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowy, zaskakujący czynnik wzrostu temperatury na Arktyce. Naukowcy go przegapili
  2. Kobieta zakażona koronawirusem poszła na zakupy. Nie miała nawet maseczki. Wpadła w ręce policji
  3. Jolanta Kwaśniewska wg Polek i Polaków najlepszą pierwszą damą? Agata Duda może się niepokoić
  4. Dariusz Piontkowski przekazał ważne wieści dla uczniów. Zmiany wchodzą w życie już dziś
  5. Kuriozalna wpadka na antenie Polsatu. Prowadzący nie mogli się uspokoić
  6. Niewiarygodne sceny na południu Polski. Wszystko nagrali, film jest niesamowity

Źródło: rmf24.pl

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News