Emerytura. pixabay.com/skyradarŹródło: pixabay.com/skyradar
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 1 Kwietnia 2020

Już dziś do części emerytów dotrą dodatkowe pieniądze. Wielu seniorów powinno czekać na ważny telefon

Emerytura obiecywana przez rząd od czasu jesiennych wyborów, choć nadal mocno oczekiwana, zeszła nieco na dalszy plan wobec sytuacji epidemicznej w Polsce. Warto jednak pamiętać, że już dziś część polskich seniorów dostanie pierwsze trzynastki.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewniał wczoraj, że opanowująca kraj pandemia nie wpłynie na wypłaty trzynastych emerytur. – Chciałabym zapewnić wszystkich świadczeniobiorców, że emerytury i renty są wypłacane na czas. Tak samo jest w przypadku dodatkowego świadczenie, czyli trzynastej emerytury – przekazała wczoraj Prezes Zakładu profesor Gertruda Uścińska, cytowana przez Radio ZET.

Wszystko wskazuje na to, że ZUS dotrzymał słowa. Z docierających do mediów informacji wynika bowiem, że pierwsi emeryci i renciści dostali już należne im dodatkowe świadczenia. Uścińska zaznaczała, że trzynastki wypłacane będą razem ze świadczeniem głównym przysługującym za kwiecień.

Poranny raport Ministerstwa Zdrowia ws. wirusa. Zmarły dwie osoby, ofiar śmiertelnych już łącznie 35Poranny raport Ministerstwa Zdrowia ws. wirusa. Zmarły dwie osoby, ofiar śmiertelnych już łącznie 35Czytaj dalej

Emerytura w kwocie 981 zł

Przypomnijmy, że by otrzymać świadczenie, zwane również jako program Emerytura Plus, nie jest konieczne składanie żadnych dodatkowych wniosków, ponieważ przyznawane jest ono z automatu.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Pacjentka z podejrzeniem zakażenia pokazała, jak wygląda szpitalna kolacja. Przykry obraz
2. Dwie kolejne ofiary koronawirusa. Nie żyje pacjent z Warszawy, liczba wykrytych przypadków rośnie

Warto pamiętać, że wysokość trzynastej emerytury jest stała i wynosić ma tyle, ile minimalne świadczenie w danym roku rozliczeniowym. W roku 2020 będzie to zatem 1200 zł brutto, czyli około 981 zł na rękę. Ci z seniorów, którzy nie otrzymali dziś trzynastki, dostaną ją w kolejnych terminach płatności. Jak przypomina ZUS, dokonywane są one 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca.

Dodatkowe świadczenia otrzyma 9 mln polskich seniorów. Rząd przeznaczył na ten cel niemal 12 mld zł.

Poczta Polska zapewniła, że osoby, które nie otrzymują emerytur na konto, nie muszą martwić się o to, że ich świadczenie nie dotrze do nich na czas. Jak podaje Polskie Radio, poczta dostarcza emerytury i renty na bieżąco z zachowaniem dodatkowych środków ostrożności. Gotówka ma być odliczania komisyjnie, po czym umieszczana w specjalnej kopercie. Przesyłka zostaje doręczona po uprzednim kontakcie telefonicznym.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  2. Dodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów. Już dzisiaj seniorzy otrzymają wypłaty
  3. Sąsiedzi uratowali ulubiony sklep. Właściciel odwdzięczył się w poruszający sposób, będzie pomagał najuboższym
  4. 13-latek jedną z najmłodszych ofiar wirusa na świecie. Media: nie miał chorób współistniejących
  5. Ksiądz głosił u Rydzyka niebezpieczne twierdzenia ws. wirusa. Biskup natychmiast zareagował
  6. Europejski kraj wprowadza nowy nakaz. Pytano o niego też polskich polityków

Źródło: Polskie Radio / Radio ZET

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News