Emerytury. https://pixabay.com/pl/photos/z%C5%82ot%C3%B3wki-z%C5%82oty-banknot-banknoty-2205580/
Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/z%C5%82ot%C3%B3wki-z%C5%82oty-banknot-banknoty-2205580/
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 10 Grudnia 2019

70 tys. Polek może odzyskać pieniądze. W życie wejdą nowe ustawy

Emerytki, które przez lata dostawały obniżone świadczenia, mogą odzyskać należne im pieniądze. Istnieje projekt ustawy, która pomoże 70 tys. Polek

Polki urodzone w 1953 roku, które były na wcześniejszych emeryturach, w 2013 roku były zmuszone przejść na emeryturę powszechną. Wówczas zmieniło się bowiem prawo, a co za tym idzie, emerytki zaczęły dostawać niższe świadczenia. Co ważne, przepis został ogłoszony już po podjęciu przez kobiety decyzji o przejściu na tzw. emerytury wcześniejsze.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konsytucyjnego, wydanego marcem tego roku, kobietom należą się stawkiprzeliczane według korzystniejszych zasach. Tego samego zdania jest Senat, który złożył projekt ustawy.

Emerytki coraz bliżej wyższych emerytur?

Mimo że projekt trafił do Sejmu już w lipcu tego roku, rząd nie podjął tematu przed końcem kadencji. Po wyborach projekt został złożony ponownie. Jednym z przypominających o sprawie Senatorów był Marek Borowski z SLD.

Swój projekt w tej sprawie przygotowuje również rząd. Tu sprawa nieco się komplikuje.

Nie otrzymamy PIT-ów w terminie? Problemy ministerstwaNie otrzymamy PIT-ów w terminie? Problemy ministerstwaCzytaj dalej

– W projekcie rządu przeliczenie będzie tylko dla kobiet z rocznika 1953. My chcieliśmy, by pieniądze odzyskały także osoby urodzone we wcześniejszych latach – 1949-52. Wygląda to tak, jakby PiS chciało na emerytkach zaoszczędzić – twierdzi cytowany przez "Fakt" senator.

Rządowy projekt ustawy przewiduje przeliczanie świadczeń jedynie kobietom ze wspomnianego rocznika 1953. "Z uprawnienia tego będą mogli skorzystać zarówno ubezpieczeni, którzy występowali o emeryturę powszechną przed wydaniem wspomnianego wyżej orzeczenia TK, jak i ci występujący o nią po raz pierwszy po wejściu proponowanego aktu prawnego w życie. Nadto, w przypadkach, gdy ponownie ustalona wysokość emerytury powszechnej będzie wyższa od tej wypłacanej dotychczas, przewidziana została wypłata stosownego wyrównania", pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

ZOBACZ TAKŻE:

1. Nawet jak nie ogrzewasz mieszkania, to i tak będziesz płacił. Przepisy są nieubłagane

2. Najczęstsze objawy nowotworu głowy i szyi. Warto je znać

3. Jarosław Kaczyński ma "tajemniczą opiekunkę". Kim jest?

4. Z kim Duda zmierzy się w II turze? Przełomowy sondaż

5. Mocne słowa o życiu prywatnym Marty Kaczyńskiej. Profesor nie pozostawiła na niej suchej nitki

6. Media dotarły do informacji o stanie zdrowia Kaczyńskiego. Konieczna jest kolejna operacja