Emeryci i renciści mogą się leczyć w sanatorium na koszt ZUS. Mało kto o tym wie.. Pixabay/MichaelGaidaŹródło: Pixabay/MichaelGaida
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 10 Stycznia 2020

Niewiele starszych osób wie o tym ułatwieniu. Mogą na koszt ZUS ratować swoje zdrowie

Emeryci i renciści mogą jechać do sanatorium na koszt ZUS. Jednak niestety mało kto jest tego świadomy. I nie dotyczy to jedynie emerytów. Byś mógł podreperować swoje zdrowie, do ZUS musi trafić specjalny wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej. Jest to proste i nie wymaga dużo czasu! Jednak nie wszystkie ośrodki współpracują z ZUS, natomiast jest ich wiele, jak na przykład w słynnym Ciechocinku czy w Polanicy-Zdroju. Otrzymasz tam darmową i fachową pomoc w formie rehabilitacji, która szybko stawi Cię na nogi. Sprawdź, czy możesz skorzystać z tego ułatwienia.

Emeryci i renciści mogą się leczyć w sanatorium na koszt ZUS. Wystarczy tylko wniosek

W przypadku kiedy choroba i dolegliwości z nią związane utrudniają ci codzienne funkcjonowanie i odbierają radość z życia, masz szansę skorzystać z programu rehabilitacji, który prowadzi ZUS. Dotyczy to także wciąż jeszcze pracujących osób, ale którym ból i dolegliwości utrudniają pracę. Rehabilitacja odbywa się na miejscu - w miejscowości, w której się mieszka, lub stacjonarnie - wyjeżdzając do specjalistycznego ośrodka.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w pełni pokrywa koszty związne z pobytem i rehabilitacją, w tym wyjazdy do sanatorium, w ramach tzw. prewencji rentowej. Szczegółowo ZUS może zapłacić dosłownie za wszystko związne z pobytem i leczeniem - nocleg, wyżywienie, wszystkie niezbędne zabiegi, a także nawet przejazd (najtańszym środkiem komunikacji publicznej).

Długo wyczekiwane zmiany w końcu wchodzą w życie. 500 plus z wyższym progiem dochodowymDługo wyczekiwane zmiany w końcu wchodzą w życie. 500 plus z wyższym progiem dochodowymCzytaj dalej

Z rehabilitacji w ramach prewencji rentowej ZUS możemy skorzystać, jeśli spełniamy następujące wymagania:

– jesteś ubezpieczony w ZUS, pracujesz zawodowo, ale z powodu kłopotów ze zdrowiem grozi ci całkowita lub częściowa niezdolność do pracy, a prewencja rentowa może temu zapobiec

– pobierasz zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne, a rehabilitacja daje szansę, że wrócisz do pracy

– dostajesz rentę okresową, ale dzięki rehabilitacji leczniczej mógłbyś ponownie pracować.

Co ważne, z sanatorium, za które płaci ZUS nie mogą skorzystać emeryci oraz renciści, którzy mają przyznaną rentę na stałe.

A jak zabiegać o rehabilitację i wyjazd?

Przede wszystkim należy pójść do lekarza, który nas leczy i zna przebieg naszej choroby i dolegliwości. Następnie lekarz musi wypisać wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS, a my musimy go wypełnić i złożyć do ZUS.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zapukają do drzwi i sprawdzą, czy stosujesz się do przepisów. Ten, kto ich nie wpuścił stanie przed sądem

2. 4-latka wypadła z łódki i zaginęła w dżungli. Po 5 dniach ratownicy natrafili na niewiarygodny widok

3. Przed śmiercią kultowy aktor pobierał głodową emeryturę. W podobnej sytuacji znajduje się wiele gwiazd dawnych lat

4. Leszek Miller ujawnił kulisy startu Magdaleny Ogórek w wyborach. Mocne słowa

5. Polityk PiS kpi z Pawła Adamowicza. Miał zataić dochody

6. Papież Franciszek ogłosi abdykację? Jest oficjalny komentarz sekretarza Benedykta XVI