Niebezpieczeństwo, zwłaszcza dla starszych osób. Może dotyczyć każdego, ministerstwo ostrzega. Pixabay/Alexas_FotosŹródło: Pixabay/Alexas_Fotos
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 3 Lutego 2020

Niebezpieczeństwo, zwłaszcza dla starszych osób. Może dotyczyć każdego, ministerstwo ostrzega

Emeryci są w poważnym niebezpieczeństwie, mogą paść ofiarami oszustów. Ministerstwo finansów wydało komunikat w tej sprawie. Przestrzega w nim Polaków, szczególnie osoby starsze, przed masową wysyłką SMS-ów przez oszustów. Ich celem jest wyłudzanie pieniędzy od podatników. Treść wiadomości sugeruje, jakoby nadawcą był resort finansów i wzywa do rozliczenia się z podatku PIT. W żadnym wypadku nie wchodźcie w linka umieszczonego w treści takiego SMS-a. Zachowajcie czujność i ostrożność.

Ministerstwo finansów ostrzega przed "trwającą kampanią phishingową SMS", której celem jest wyłudzenie pieniędzy od Polaków, szczególnie narażeni są na to emeryci, osoby starsze.

Klienci PKO BP w niebezpieczeństwie. Bank ostrzegaKlienci PKO BP w niebezpieczeństwie. Bank ostrzegaCzytaj dalej

Emeryci narażeni na różnego rodzaju oszustwa. Ministerstwo finansów przestrzega

Phishing jest rodzajem oszustwa internetowego, polegającego na tym, że przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, usypiając w ten sposób naszą czujność. Oszuści wykorzystują to i wydobywają od nas informacje o danych służących do logowania, czy też informacje o naszej karcie płatniczej. Bardzo często wysyłają fałszywe wiadomości za pomocą maili lub SMS-ów. W ten sposób mogą wyłudzić od nas pieniądze.

Tym razem mamy do czynienia z masowym atakiem oszustów, którzy wysyłają SMS-y, a w nich sugerują właśnie, że nadawcą jest ministerstwo finansów lub podległy mu urząd. Odbiorca jest wzywany do zapłaty zaległego podatku PIT.

"Dodatkowo link zawarty w SMS-ach sugeruje, że strona na której mają być wykonywane płatności należy do domeny GOV" - czytamy w komunikacie resortu finansów.

I to nie pierwsze ostrzeżenie przed tego rodzaju oszustwem w ciągu ostatnich miesięcy. Jedno z ostatnich dotyczyło fałszywych wiadomości SMS o zadłużeniu powstałym na indywidualnym rachunku podatkowym - mikrorachunku, który jest nowym rozwiązaniem. Przed oszustami przestrzegają także m.in. banki. Przestępcy bowiem podszywają się przez telefon pod pracowników danego banku i proszą o zainstalowanie specjalnego oprogramowania. Tym sposobem przejmują kontrolę nad naszymi rachunkami.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Umowa o pracę, dzieło, zlecenie. Wielu pracowników nie zna nawet swoich praw

2. Co najmniej 20 osób nie żyje, 16 rannych, również dzieci. Tragedia za granicą podczas nabożeństwa

3. Badania wywracają do góry nogami wszystko, co myśleliśmy o kotach. Nawet nie wiecie, jak bardzo was kochają

4. Awantura w programie na żywo. Poseł nie wytrzymał, wyszedł ze studia

5. Co się stało Sikorskiemu? Do sieci wyciekły zdjęcia

6. Mąż w brutalnie szczerych słowach o Agacie Dudzie. Pierwsza dama może zalać się łzami