Dziennikarz Radia Szczecin stanie przed sądem? Jest doniesienie do prokuratury.. PIOTR GAJEK/East NewsŹródło: PIOTR GAJEK/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 22 Stycznia 2020

Zawiadomienie do prokuratury ws. dziennikarza państwowych mediów. Grozi mu 10 lat więzienia

Dziennikarz Radia Szczecin i "Gazety Polskiej", Tomasz Duklanowski, stanie przed sądem? Mecenas Jacek Dubois, pełnomocnik marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego, złożył doniesienie do prokuratury na dziennikarza. To on ujawnił, że marszałek Grodzki miał przyjmować łapówki oraz dotarł do świadków rzekomej korupcji prof. Grodzkiego

Tomasz Duklanowski ujawnił afery korupcyjne, w które mają być zamieszani były sekretarz generalny PO Stanisław Gawłowski i marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

- Jeśli ujawnione zostały przypadki przekupstwa dawnych pacjentów marszałka Grodzkiego, których celem jest nakłanianie do poświadczenia nieprawdy, donoszenia na marszałka, to moim zdaniem mamy do czynienia z działalnością przestępczą - powiedział dla portalu TVP Info Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej.

Matusz Morawiecki zaliczył wtopę roku. Adresat jego listu nie żyjeMatusz Morawiecki zaliczył wtopę roku. Adresat jego listu nie żyjeCzytaj dalej

Dziennikarz Radia Szczecin stanie przed sądem? Jest doniesienie do prokuratury. Prawica mówi o nagonce na dziennikarza, lewica zaś o nagonce na marszałka 

Mecenas Jacek Dubois, pełnomocnik Grodzkiego, złożył przeciwko dziennikarzowi Duklanowskiemu zawiadomienie do prokuratury w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 128 kk, mówiącego o „usuwaniu przemocą konstytucyjnego organu” i „wywieraniu wpływu na czynności urzędowe konstytucyjnego organu”. Tomaszowi Duklanowskiemu może grozić nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Czy można to rozumieć jako nagonkę na dziennikarzy, czy na marszałka Grodzkiego i czy można uważać, że marszałek Grodzki i jego pełnomocnik przesadzili? Prawica jest takiego zdania, a opozycja innego.

- Jest nagonka na marszałka Grodzkiego z całą pewnością - mówił Jan Grabiec, rzecznik PO, dodając też, że według niego jest to działaność przestępcza.

- Marszałek Grodzki ma prawo bronić się w taki sposób, jaki uważa za słuszny. Trzeba jednak pamiętać, żeby wyważyć narzędzia wytaczane przeciwko dziennikarzom, aby nie zagrozić wolności słowa. Myślę, że są inne narzędzia, np. pozew o ochronę dóbr osobistych. Są mniej inwazyjne niż środki karne - powiedział Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy.

- Wybrali najbardziej optymalną strategię. To już do rozstrzygnięcia w sumieniu marszałka Grodzkiego - dodał poseł Lewicy.

- Bardzo zły artykuł został zastosowany. Każdy ma prawo oczerniać drugą osobę, ale musi ponosić za to konsekwencje. Jeżeli sprawa trafi do sądu, to sąd będzie rozstrzygał, która strona ma rację. Nie mieszałbym do tego przepisów o usuwaniu konstytucyjnego organu - mówił natomiast Jakub Kulesza, poseł Konfederacji.

- Pan Grodzki zamiast walczyć ze świadkami, którzy się zgłaszają, powinien stanąć w prawdzie, z własnymi świadkami i odpowiedzieć na pytanie, czy jest łapówkarzem i koperciarzem, czy uczciwym człowiekiem. Na to pytanie chcemy znać odpowiedź. Dzięki współpracy z CBA i prokuraturą musi być to jak najszybciej wyjaśnione - twierdzi zdecydowanym tonem Adam Andruszkiewicz, wiceminister cyfryzacji.

- Moim zdaniem są to kroki przesadzone. Poza tym dziwię się, że pan marszałek nie składa pozwów w trybie cywilnym. Jeżeli uważa, że naruszone zostało jego dobre imię, to jest droga cywilna, a nie zawiadomienie do prokuratury. Ponieważ droga cywilna jest bardziej skomplikowana od strony prawnej, to próbuje się uzyskać efekt epatowania opinii publicznej, że kieruje się sprawę do prokuratury - wyraził swoją opinię Jan Maria Jackowski, senator PiS.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Sygnał naziemnej telewizji będzie zmieniony. Twój telewizor może przestać odbierać obraz

2. Pierwszy kraj na świecie zamyka granice przez wirusa z Chin. Nie wjedzie żaden turysta

3. Kto po Jarosławie Kaczyńskim? Polki i Polacy zadecydowali

4. Ujawnił, ile dokładnie przekazuje księdzu po kolędzie. Dokonał szczegółowej kalkulacji

5. Nie płacisz abonamentu RTV? Jest nowy cennik

6. Bardzo smutne słowa Salety o zdrowiu jego córki. Nie wygląda to dobrze