Dzień Farmaceuty. EAST NEWSŹródło: EAST NEWS
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 14 Maja 2020

Dzień Farmaceuty. Nie zapominajmy o bohaterach, którzy wraz z medykami walczą o nasze zdrowie

Międzynarodowy Dzień Farmaceuty obchodzimy, aby uczcić poświęcenie wszystkich, którzy codziennie służą nam radą przy wyborze leków i suplementów diety. Doceniamy ich szczególnie dzisiaj, gdy mimo pandemii codziennie chodzą do pracy w niezmienionych godzinach, dając nam dostęp do leków bez żadnych problemów.

Międzynarodowy Dzień Farmaceuty obchodzimy w maju każdego roku. Początkowo było to święto obchodzone przez tureckich aptekarzy. Ustanowiono je bowiem w 1968 roku właśnie w Turcji. Jako że to najdłużej obchodzone święto farmaceutów, z czasem nabrało ono wymiaru międzynarodowego.

Dzień farmaceuty - pochodzenie

Wybór 14 maja wynika jeszcze z czasów panowania sułtana osmańskiego Mahmuda II (1785–1839) znanego ze swoich szeroko zakrojonych reform prawnych i wojskowych a także poważnych zmian w tureckim system edukacji. Jedną z jego ważniejszych reform było utworzenie 14 maja 1839 roku pierwszej klasy farmaceutycznej w Cesarskiej Szkole. Aby uczcić tę datę i pracę wszystkich farmaceutów, w 1968 roku ustanowiono więc dzień 14 maja Dniem Farmaceuty.

Święto obchodzą wszyscy farmaceuci, nie tylko Ci pracujący na co dzień w aptekach ale również zatrudnieni przez producentów leków. Dziś szczególnie powinniśmy doceniać ich codzienną pracę w czasie światowej pandemii wirusa.

Dziękujemy!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News