dzieci pieniądze. PxhereŹródło: Pxhere
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 28 Września 2020

Czy podręczniki dla wszystkich polskich dzieci powinny być darmowe? Dziś to dla rodziców astronomiczny wydatek

Uczniowie miesiąc temu wrócili już do klas, a tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego, jak zwykle, musieli zaopatrzyć się w podręczniki szkolne. Ich zakup jest niezwykle trudnym wyzwaniem dla wielu Polaków. Nowe książki kosztują wciąż ogromne pieniądze i są niemałym wydatkiem dla wielu rodzin. Czy podręczniki szkolne powinny być darmowe dla wszystkich dzieci?

Podręczniki dla uczniów szkół podstawowych są dofinansowywane przez państwo i dostarczane do dzieci przez pośrednictwo szkół. Komplety podręczników zamawiane są kompletami z wydawnictw, więc większość dzieci może korzystać z nowych książek.

Skandal w Skandal w "Rolnik szuka żony"? Widzowie ostro skomentowali postawę uczestnikaCzytaj dalej

- Zamawiamy książki dla wszystkich uczniów. Rodzice nie ponoszą żadnych kosztów, ponieważ są one dofinansowywane przez państwo. Nie jest odgórnie określone konkretne wydawnictwo. O tym decyduje nauczyciel, robi spis podręczników, które mają zostać zamówione. Uczniowie korzystają z podręczników, a później oddają je do biblioteki. Następnie korzystają z nich kolejne roczniki. Jeżeli jakaś książka zostanie zniszczona, wówczas rodzic ponosi koszty za jej odkupienie. Wygląda to w ten sposób zarówno w klasach 1-3, jak i 4-8 - mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Poznaniu, Kamila Pona.

Uczniowie podstawówek muszę zapewnić sobie jedynie książki do religii i drugiego języka obcego, który w programie pojawia się jednak dopiero od VII klasy.

Koszty podręczników szkolnych dla dzieci w szkołach średnich

Uczniowie szkół ponadpodstawowych nie mają już tak różowo. Wszystkie podręczniki muszą kupić sami, a jest to ogromny wydatek.

Play zwróci swoim klientom pieniądze. Zapadła ostateczna decyzja urzęduPlay zwróci swoim klientom pieniądze. Zapadła ostateczna decyzja urzęduCzytaj dalej

- Komplet nowych książek do szkół ponadpodstawowych to naprawdę duży wydatek. To kwota około 600 zł. Zależy to m.in. od języka obcego, który realizuje uczeń - mówi sprzedawca księgarni PolAnglo w Poznaniu w rozmowie z Głosem Wielkopolski. - W tę kwotę wchodzą podręczniki na poziomie podstawowym i rozszerzonym, w zależności od profilu klasy. Jednak ceny między podstawą a rozszerzeniem równią się nieznacznie, około 2, 3 zł.

Najdroższe są podręczniki do języków obcych. Koszt nowej książki do nauki języka angielskiego wynosi około 130 zł, a do języka niemieckiego - od 80 do 90 zł. Podręczniki do innych języków, takich jak np. hiszpański, kosztują około 100 zł. Pozostałe podręczniki wahają się cenowo od 40 do 50 zł. Przedmiotów jest jednak sporo, zarówno ścisłych jak i humanistycznych, a do każdego wymagane jest posiadanie odpowiedniego podręcznika.

Koszt podręczników używanych jest o prawie o połowę mniejszy, wszystko w zależności od stanu książek i miejsca zakupu. Komplet takich podręczników kosztuje od 250 do 300 zł.

To koszt książek licealnych - podręczniki dla szkół zawodowych są tańsze, ale wciąż jest to wydatek wahający się od 80 do 100 zł za pojedyncze, nowe książki i od 30 do 40 zł za używane. W tym roku antykwariaty nie miały jednak zbyt wielu kompletów używanych książek - ich właściciele podejrzewają, że przyczyną jest pandemia.

Niebywałe nagranie Tadeusza Rydzyka trafiło do sieci. Został przyłapany na skandalicznym zachowaniu, przypominamyNiebywałe nagranie Tadeusza Rydzyka trafiło do sieci. Został przyłapany na skandalicznym zachowaniu, przypominamyCzytaj dalej

Podręczniki szkolne powinny być darmowe?

Obecnie jedynie podręczniki dla młodszych dzieci są więc zapewnione przez państwo. Rodzice starszych dzieci muszą samodzielnie zatroszczyć się o pokrycie kosztów kompletów książek. Czy powinno to ulec zmianie?

DZISIAJ GRZEJE: 1. Sieć Play została sprzedana. Co dalej z klientami?
2. Kultowa scena z obiadem polowym z "Czterech pancernych i psa" kryje za sobą porażającą historię. Aktorzy do dziś czują niesmak
3. Gwiazda programu TVN podjęła niespodziewaną decyzję. Widzowie przecierali oczy ze zdumienia

Dyskusja toczy się tu głównie w kwestii prawa do edukacji - powinno być ono równe dla wszystkich i podobnie jak dyskusja o opłatach za studia gorzała przez ostatnie lata, a Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że m.in. opłaty za drugi kierunek są niezgodne z prawem do edukacji, to kwestia podręczników wciąż budzi emocje. Jak państwo powinno zachować się w stosunku do uczniów szkół ponadpodstawowych?

źródło: [gloswielkopolski.pl]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Po 15 latach zażądali od niego zapłaty abonamentu RTV. Jednak wyrok sądu upokorzył Pocztę
  2. Pilnie zwołano sztab kryzysowy w Warszawie. "Sytuacja jest bardzo poważna"
  3. 75-latek podał się za dziadka i wszedł do przedszkola. Później został przyłapany na zatrważającym czynie
  4. Minister może zarobić w rządzie ogromne kwoty. Co mają powiedzieć Polacy na "śmieciówkach"?
  5. Trudne, bardzo smutne chwile Donalda Tuska. Jego malutka wnuczka trafiła do szpitala, dopiero wyszło na jaw
  6. Wideo - Policyjny radiowóz mógł doprowadzić do wielkiej tragedii. O krok od groźnego wypadku

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News