Dzieci Dariusz Piontkowski. Jakub Kaminski/East NewsŹródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Maria Hędrzak
Autor Maria Hędrzak - 22 Kwietnia 2020

Dzieci nie wrócą do szkół po wakacjach? Minister odniósł się do największych obaw rodziców

Dzieci we wrześniu będą nadal uczyły się zdalnie? Minister Dariusz Piontkowski został zapytany przez dziennikarzy o kształt nauczania, jeżeli na jesieni nastąpiłaby zapowiadana przez niektórych ekspertów druga fala zachorowań. Polityk odniósł się do tematu, ale także kilku innych, ważnych dla uczniów, rodziców i nauczycieli kwestii.

Polskie dzieci od kilku tygodni pozostają w domach, gdzie uczą się zdalnie, głównie za pomocą urządzeń elektronicznych. Podobny stan rzeczy okazuje się jednak problemem głównie dla rodziców maluchów. Ciągła opieka nad wychowankami paraliżuje bowiem często pracę dorosłych, uniemożliwiając stały zarobek. Z tego też powodu minister Piontkowski podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że jako pierwsze otwarte mogłyby zostać przedszkola oraz podobne placówki wychowawcze. Trudno jednak wyobrazić sobie stuację, w której bardzo małe dzieci przez cały dzień musiałyby poruszać się w maseczkach. Z tego powodu szef resortu oświaty uzależnia wszystko od rekomendacji ministra zdrowia.

Ważna deklaracja Mateusza Morawieckiego. Dotyczy polskich uczniów i najważniejszych egzaminówWażna deklaracja Mateusza Morawieckiego. Dotyczy polskich uczniów i najważniejszych egzaminówCzytaj dalej

Co ważne, Piontkowski został także zapytany o plan resortu na ewentualne nadejście drugiej fali zachorowań. Ta miałaby pojawić się zdaniem niektórych naukowców na jesieni, a więc tuż po letnich wakacjach w szkołach.

Dzieci nie wrócą do szkół jesienią?

- Żadne państwo na świecie i w Europie nie było przygotowane do tego, by całkowicie przejść na pracę zdalną. Dziś jesteśmy po tym pierwszym, chyba najtrudniejszym okresie, kiedy wszyscy musieli poznać nowe techniki pracy na odległość, ustalić jej zasady. Możemy powiedzieć, że to nauczanie jest całkiem dobrze zorganizowane - powiedział minister, zaznaczając, iż jeżeli powrót do szkół ze względu na sytuację epidemiczną nie będzie możliwy, dzieci zostaną w domach i będą nauczane zdalnie.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Płonie polski park narodowy. Giną zwierzęta, dramatyczna walka z ogniem
2. ZUS opublikował komunikat w sprawie "trzynastek". Bardzo ważna informacja

- Chcemy stworzyć dodatkowe materiały dydaktyczne zarówno do nauczania ogólnokształcącego, jak i zawodowego. Część konkursów na tworzenie tych wielu tysięcy materiałów jest już rozpisana. Chcemy także wzbogacić platformę epodręczniki w nowe narzędzia, które umożliwią nauczycielom pracę za pomocą komunikatorów, aby nie musieli korzystać z komunikatorów komercyjnych - dodał Piontkowski, nakreślając kształt prac kierowanego przez niego resortu w tym trudnym czasie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska firma produkuje materiał nieprzepuszczający wirusów. Stał się prawdziwym hitem
  2. Wyborcza: Rząd może wprowadzić stan wyjątkowy. Kluczowy jest 6 maja
  3. Ministerstwo Zdrowia właśnie opublikowało projekt kolejnego, ważnego rozporządzenia. Chodzi o medyków
  4. Nieoczekiwane wsparcie dla TVN w konflikcie z TVP. Stacja ma wyjątkowo mocnego sojusznika
  5. Spędził miesiąc w szpitalu, miał poważne powikłania. Polski europoseł opowiedział o trudnej walce z wirusem
  6. Limity osób na plażach, kontrole straży miejskiej i drony. Wakacje nad morzem mogą być zupełnie inne


Źródło: RMF FM / PAP