Zasady dotyczące powrotu dzieci z klas I-III do nauczania stacjonarnego opublikowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.. WTVŹródło: WTV
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 11 Stycznia 2021

Opublikowano specjalne wytyczne ws. nauki w szkołach. Wiadomo, jak będzie wyglądał powrót najmłodszych dzieci do klas

Zasady dotyczące powrotu dzieci z klas I-III do nauczania stacjonarnego opublikowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. „Należy ustalić indywidualny harmonogram/plan dnia dla danej klasy”, czytamy w wytycznych resortu.

  • Wobec zapowiedzianego powrotu uczniów najmłodszych klas do placówek oświaty MEiN opublikowało wytyczne dla szkół podstawowych
  • Zarządzone środki bezpieczeństwa przypominają te znane z początku roku szkolnego
  • Wśród zasad znajdziemy m.in. indywidualne plany lekcji dla każdej klasy czy konieczność zachowania odstępów

Wobec zapowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który ogłosił dziś, że dzieci z klas I-III powrócą do szkół po feriach, resort edukacji i nauki opublikował wytyczne dla placówek oświaty.

Zalecenia MEiN przywodzą na myśl zasady wprowadzone przez rozpoczęciem roku szkolnego. Ich szczegóły przytacza Polsat News.

Dzieci klas I-III powrócą do szkół. MEiN publikuje wytyczne

Zaznaczono, że nauczyciele i uczniowie mają obowiązek zachować 1,5-metrowy dystans. Konieczne jest również zasłanianie nosa i ust w tzw. przestrzeniach wspólnych, a zatem np. na korytarzach.

Dzieci oraz ich rodzice są w obowiązku zdezynfekować ręce przed wejściem na teren szkoły. Placówkom zalecono także zaopatrzenie się w przynajmniej jeden bezdotykowy termometr.

Ksiądz z ambony obrażał Rodowicz i Kozidrak oraz mówił o śmierci. Ksiądz z ambony obrażał Rodowicz i Kozidrak oraz mówił o śmierci. "Podstarzałe, spróchniałe matrony"Czytaj dalej

W opublikowanym komunikacie zaznaczono, że według ogólnej zasady „każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami”.

Co więcej, w przypadku każdej z klas przedstawiony zostanie indywidualny plan dnia lub tygodnia. Zapisy mają uwzględniać m.in. godziny przychodzenia i opuszczania budynku, korzystania z przerw i ze stołówki szkolnej, a także zasady przeprowadzania zajęć na boisku.

Każdej z klas przypisana zostanie stała sala, w której odbywać będą się zajęcia. Daną grupę uczyć mają ponadto ci sami, stali nauczyciele, zaznacza Polsatnews.pl.

Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, czytamy w opublikowanym dokumencie.

Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej, dodano.

Zalecono, by w trakcie zajęć zachowania fizycznego, w przypadku gdy niemożliwe będzie zachowanie dystansu, zrezygnować z gier kontaktowych. Jednocześnie wskazano, że dzieci nie powinny zabierać ze sobą do szkoły zbędnych przedmiotów.

źródło: Polsatnews.pl / Twitter

Artykuły polecane przez redakcję WTV: