32 proc. polskich dzieci nie ma odpowiedniego sprzętu do nauki. Dane nie pozostawiają złudzeń, jest ciężko
Dzieci w Polsce nie mają sprzętu do nauki. Jest problem także z internetem. Sytuacja ta nie ułatwia im nauki w dobie epidemii. Wprowadzenie zdalnych zajęć i lekcji wyraźnie uwypukliło problem wykluczenia cyfrowego, zwłaszcza wśród najmłodszych. Statystyki dotyczące tego zjawiska nie pozostawiają złudzeń.
W dobie pandemii szkoły zdecydowały się na zdalne nauczanie. Z pozoru wygodny sposób prowadzenia zajęć okazał się problematyczny dla uczniów, którzy nie maja własnego sprzetu lub muszą dzielić go z innymi członkami rodziny. 7% dzieci w Polsce nie posiada sprzętu do nauki.
Dzieci nie maja sprzetu do nauki on line
32 proc. uczniów współdzieli laptopy i komputery z rodzicami lub rodzeństwem. Niekiedy także rodzice muszą korzystać z domowych urządzeń, kiedy ich dzieci mają zajęcia. To utrudnia naukę młodzieży, a opiekunom pracę zdalną. Ministerstwo cyfryzacji deklarowało pomoc, ale jak na razie niewiele robi. Z prawie 200 mln złotych na ten cel, przeznaczono zaledwie 3 mln. Szkoły i rząd są źle przygotowane na nauczanie on-line.
Tylko zdaniem 44% badanych szkoły są dobrze przygotowane do prowadzenia zajęć na odległość. Co piąty rodzic nie musi wspierać swoich dzieci w edukacji zdalnej. Nauczycieli opisują jako dobrze przygotowanych, a materiały jako zrozumiałe i wystarczające. Badanie zostało zrealizowane na próbie 1378 osób dorosłych, posiadających dzieci.
DZISIAJ GRZEJE: 1. Ciężkie oskarżenia przeciw premierowi Morawieckiemu. Poseł ujawnił zadziwiające szczegóły
2. Rozłam w Porozumieniu, wybory z coraz większym chaosem. Wiceprezes przeciwko Gowinowi
Nie tylko rodzice narzekają na metody prowadzenia zajęć. Także nauczyciele są już wyczerpani. Jak przyznaje wielu z nich, do zajęć przygotowują się sami, nie czują wsparcia ze strony szkół. Duży procent pedagogów nie miał styczności z nauczaniem on-line. To dla nich nie tylko wyzwanie, ale także niebywały stres. Spora część prowadzących narzeka na problemy natury psychicznej,
Czas koronawirusa obnaża bezlitośnie wady rządu i problemy obywateli. Najsmutniejsze, że uderza to w młodzież szkolną. Dzieci nie mają dostępu do komputerów, co uniemożliwia im naukę. Warto, aby rząd stanął na wysokości zadania i zapewnił dostęp do zajęć on-line wszystkim.
- Kontrowersje wokół ustawy Covidowej. Polski rząd może inwigilować obywateli
- Ogromny hałas, huk, antyterroryści. Akcja CBŚP w Warszawie. Co się dzieje?
- Co tam się wydarzyło? Alarmy bombowe w polskich galeriach handlowych, doszło do ewakuacji
- Plany wyborcze Kaczyńskiego jednak się nie sprawdzą? Padł nowy termin, jest najbardziej prawdopodobny
- Tragiczne doniesienia ze Śląska. 4-miesięczna dziewczynka uratowana w ostatniej chwili, była ofiarą okropnych czynów
- Porażająca opinia ekspertów o drugiej fali pandemii w Europie. Nie brzmi dobrze