Benedykt XVI i Franciszek. "AFP PHOTO / OSSERVATORE ROMANO / EAST NEWS
Źródło: "AFP PHOTO / OSSERVATORE ROMANO / EAST NEWS
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 14 Stycznia 2020

Popularny ksiądz nie wytrzymał. "Chyba lepiej, żeby umierali"

Duchowny Grzegorz Kramer dał wyraz swojemu niezadowoleniu z faktu, że papież-emeryt Benedykt XVI w swojej nowej książce odniósł się do możliwości złagodzenia zasad celibatu przez papieża Franciszka. "Jednak chyba lepiej, żeby papieże umierali", napisał na swoim Twitterze.

Wczoraj informowaliśmy o książce, którą wraz z kardynałem Robertem Sarahem napisał Benedykt XVI. Publikacja nosi tytuł "Z głębi naszych serc" i ukaże się 15 stycznia nakładem francuskiego wydawnictwa Fayard. Treść książki, której współautorem jest papież-emeryt, w dużej mierze dotyczy tematu celibatu. Tym samym, zdaniem mediów, w bezpośredni sposób kontestuje plany papieża Franciszka, który nie wyklucza możliwości dopuszczenia żonatych mężczyzn do święceń kapłańskich w Amazonii. Dyskusje na ten temat przeprowadzono trzy miesiące temu podczas synodu w Watykanie.

Benedykt XVI abdykował w roku 2013 z powodu złego stanu zdrowia i od tamtego momentu jedynie sporadycznie komentował problemy Kościoła. W tym czasie Joseph Ratzinger napisał jedynie dwa ważne eseje: pierwszy podkreślał znaczenie liturgii; drugi odnosił się problemu pedofilii w Kościele i jej przyczyn. Tym razem, zdecydowawszy się napisanie książki, poszedł zatem o krok dalej. Papież podkreśla w niej, że celibat jest wielowiekową tradycją w Kościele i jego zdaniem należyte realizowanie dwóch powołań jednocześnie – kapłaństwa i małżeństwa – jest niemożliwe. Premiera książki we Franci odbędzie się już jutro.

Po Po "Tylko nie mów nikomu" zawiadomiono o pedofilii księdza. Obrońca: Sama tego chciałaCzytaj dalej

Duchowny: miał milczeć, a zaczyna mówić

Do książki Ratzingera odnieśli się za pośrednictwem Twittera dwaj polscy jezuici. Jezuita Łukasz Sośniak ocenił, że jego zdaniem książka papieża-emeryta nie jest bezpośrednim przeciwstawieniem się papieżowi Franciszkowi. Jak twierdzi, Benedykt XVI jedynie wspiera celibat i uznaje jego wartości.

Na jego wpis postanowił odpowiedzieć ojciec Grzegorz Kramer. Duchowny stwierdził, że chodzi o to, iż Benedykt XVI "miał milczeć, a póki co teraz zaczyna mówić". Dodał również, że "jednak chyba lepiej, aby papieże umierali". Na popularnego jezuitę natychmiast spłynęła fala krytyki, wobec czego o. Kramer usunał swój komentarz. Na szczęście z pomocą przyszedł internet.

Jezuici na Twitterze

Ojciec Kramer odniósł się, rzecz jasna, do abdykacji Josepha Ratzingera, w efekcie której nową głową Kościoła został wybrany papież Franciszek. Podobna sytuacja ma miejsce niezwykle rzadko – papieże zwykle przestają pełnić swoją funkcję dopiero w przypadku śmierci. Abdykacja papieża Benedykta XVI była trzecim takim przypadkiem w historii Kościoła i pierwszym od blisko 600 lat. Ostatnią głową Stolicy Apostolskiej, która zdecydowała się na abdykację był Grzegorz XII w 1415 r.

ZOBACZ TAKŻE:

1. "Wypłata 13. emerytury obniży nasze przyszłe świadczenia". Polacy teraz dostaną pieniądze, a potem zostaną z niczym?

2. Wakacje w więzieniu, tuż obok najgorszych i bezwzględnych kryminalistów. Niewiarygodna oferta turystyczna "Alcatraz wschodu"

3. Kasia Tusk zupełnie się rozkleiła. Nie mogła powstrzymać łez

4. Danuta Holecka wolałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej dziecko potrzebowało pomocy

5. Tylko u nas: Wiemy, który dziennikarz TVP mógł doprowadzić do hospitalizacji pracownicy Senatu

6. Wielu Polaków chciało mu pomóc. Niestety, nie żyje Patryk