Druga tura wyborów, a przed nią wielkie emocje w sztabach kandydatów oraz ich w partiach. Ekspert ocenił, że PiS może mieć powody do obaw.. (zdj. il.) Piotr Molecki/East NewsŹródło: (zdj. il.) Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 2 Lipca 2020

Poważne kłopoty na Nowogrodzkiej tuż przed drugą turą. Ekspert nie ma najmniejszych wątpliwości, "ich formuła działa po raz ostatni"

Druga tura wyborów, a przed nią wielkie emocje w sztabach kandydatów oraz w ich partiach. Ekspert ocenił, że PiS może mieć powody do obaw. Mimo, że pierwszą turę wygrał prezydent Andrzej Duda i ma spore szanse na wygraną również w drugiej turze, to, jak ocenia politolog dr hab. Rafał Chwedoruk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, obóz władzy obecnie rządzącej może być w zagrożeniu.

Mówiąc o kampanii wyborczej Rafała Trzaskowskiego w zestawieniu z kampanią Andrzeja Dudy i szansach na wygraną obu kandydatów, ekspert dostrzega pewne zmiany i powody dla obaw dla partii obecnie rządzącej. - To jest ciekawa zmiana, bo PiS po raz pierwszy ma do czynienia z przeciwnikiem elastycznym. Przeciwnikiem, który eliminuje ze swojej strategii kampanijnej to, co przynosiło straty i przysparzało okazji do ataku rywalom - powiedział w rozmowie z Gazeta.pl politolog dr hab. Rafał Chwedoruk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Zaznacza jednak, że pozycja Dudy jest mocna, jednak gorzej z pozycją samego Prawa i Sprawiedliwości.

GW dotarła do nieznanych dokumentów ws. Giertycha. Było całkowicie inaczej niż twierdzi minister?GW dotarła do nieznanych dokumentów ws. Giertycha. Było całkowicie inaczej niż twierdzi minister?Czytaj dalej

Druga tura wyborów. Zdaniem eksperta PiS może mieć powody do obaw. Pojawiły się kłopoty na Nowogrodzkiej

Ekspert jest zdania, że polityka, jej formuła, wszelkie sztuczki oraz sposób działania wdrażany przez PiS, dzięki któremu partia jest u władzy i rządzi Polską, wygrywając kolejne wybory, dawno się już wypaliła. "Formuła, dzięki której PiS wygrywało kolejne wybory, działa po raz ostatni. Żeby działała nadal, potrzebuje zmian i ulepszeń" - uważa politolog dr hab. Rafał Chwedoruk w rozmowie z portalem Gazeta.pl.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Edward Janiak nie wytrzymał. Grzmiał o "esbeckim spisku", nie chce się usunąć
2. Są ofiary i ranni, w stolicy zawyły syreny. Za granicą doszło do tragedii

PiS musi teraz powalczyć o zdobycie więcej głosów poparcia, a co się na to składa - zachęcić swój elektorat do wzięcia udziału w wyborach i oddania głosów na Andrzeja Dudę. To jednak, zdaniem eksperta, może okazać się zgubą i być niewystarczające w przyszłości. - Fenomenem PiS-u w ostatnich latach było nie tyle pozyskiwanie nowych wyborców od innych opcji politycznych, ile zdolność do pogłębiania poparcia w tych samych grupach elektoratu. To strategia mało przyszłościowa, ale w tych wyborach powinna się jeszcze sprawdzić i wystarczyć do zwycięstwa - podkreśla ekspert w rozmowie z Gazeta.pl.

Gwiazda Gwiazda "M jak miłość" nagle wybuchła płaczem przed tysiącami ludzi. Nikt się nie spodziewał, powód zadziwiaCzytaj dalej

Nie bez znaczenia w kwestii poparcia i szans na wygraną Andrzeja Dudy w wyborach jest pomoc finansowa od rządu PiS dla rodzin (program 500+) i emerytów (m.in. "trzynastki"). "(...) Tu PiS wciąż ma nad opozycją olbrzymią przewagę w kwestiach socjalnych" - zauważa dr hab. Rafał Chwedoruk dla portalu Gazeta.pl. "(...) koronnym argumentem PiS-u nie jest już żadna kwestia historyczna czy cywilizacyjna - takie rzeczy po prostu już nie działają silnie na wyborców prawicy - a prosty rachunek ekonomiczny, czyli "500 plus", wiek emerytalny, trzynasta emerytura. Wyborcy PiS-u boją się to stracić" - dodaje ekspert.

Policjanci natknęli się na 4-latka w samej pieluszce. Chwilę później odkryli coś gorszegoPolicjanci natknęli się na 4-latka w samej pieluszce. Chwilę później odkryli coś gorszegoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skarbówka zajęła mu konto bankowe za niepłacenie abonamentu. Poszedł do sądu i zadziwił wszystkich
  2. Świetna wiadomość dla milionów Polaków, oszczędności będą ogromne. Od dziś niższe ceny gazu
  3. Nagła awantura na konferencji sztabu Andrzeja Dudy. W centrum dziennikarka TVN, wszystko trafiło do sieci
  4. Już dziś całkowicie zmieni się ważny podatek. Za wiele produktów zapłacicie więcej, ale są też dobre wieści
  5. Wiadomości TVP przeszły same siebie. Straszą wyimaginowaną rewolucją, o co chodzi?
  6. Wyciekły hasła. Ponad 7 mln użytkowników z tą samą kombinacją znaków. Aż prosili się o włamanie

Źródło: Gazeta.pl