Donald Tusk
Źródło: Flickr
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 2 Listopada 2019

Donald Tusk będzie najbogatszym emerytem w Polsce. Kwota dużo wyższa od rekordowej

Donald Tusk może liczyć na emeryturę znacznie wyższą niż ta, która jest obecnie uznawana w Polsce za rekordową. Zakład Ubezpieczeń Społecznych oszacował, ile wyniesie przysługujące byłemu premierowi świadczenie. Niebagatelna kwota wywołała lawinę komentarzy.

Oczywiście wysoka emerytura, jaką otrzyma Donald Tusk, wiąże się z pełnioną przez niego funkcją przewodniczącego Rady Europejskiej. Po zakończeniu swojej 5-letniej kadencji będzie mógł liczyć na świadczenie w wysokości 21 tys. zł. Gdyby odszedł ze stanowiska kilka lat temu, europejska emerytura wyniosłaby wyłącznie 13 tys. zł. A to jeszcze nie wszystko.

Bezdomna, starsza kobieta szukała pomocy w kościele w Świdnicy. Reakcja księży gorsza niż przy Bezdomna, starsza kobieta szukała pomocy w kościele w Świdnicy. Reakcja księży gorsza niż przy "wyplutym opłatku"Czytaj dalej

Donald Tusk z rekordową emeryturą

Były premier otrzyma również krajową emeryturę. Jak wyliczył se.pl, po dodaniu do siebie kwot, Tusk otrzymywać będzie około 30 tys. zł. Oczywiście wyłącznie, jeśli założymy, że do tej pory nie oszczędzał. Scenariusz, w którym przewodniczący Rady Europejskiej uzyskuje wyłącznie 30 tys. zł jest jednak mało prawdopodobny, biorąc pod uwagę fakt, że do tej pory zarabiał ponad 100 tys. zł. miesięcznie. A kto wie, jakie jeszcze funkcje przyjdzie mu sprawować w przyszłości. Tusk na emeryturę przejść będzie mógł już za 3 lata, w wieku 65 lat.

Na dziś, najwyższa wypłacana w Polsce emerytura to 22,4 tys złotych. Osób otrzymujących tak wysokie kwoty jest jednak garstka i w większości były one w stanie udowodnić staż pracy przekraczający 60 lat. Wśród rekordzistów wymienić można również Bogusława Sonika, który po spędzeniu 10 lat w europarlamencie, otrzymuje ponad 11 tys. zł. emerytury.

Najniższa wypłacana w Polsce emerytura wynosi, z kolei, dokładnie 2 gr.

Dla przeciwników Tuska, informacja o emeryturze, na jaką może liczyć, jest porażająca i nieadekwatna. Zwolennicy byłego premiera podkreślają, że świadczenie, jakie otrzyma, nie jest wyższe od pensji zarabianych przez niektórych urzędników państwowych.

- PiS- owskie media krzyczą o wysokiej, podobno najwyższej w Polsce emeryturze(30 tysięcy), którą ma dostawać D.Tusk. Nie wspominają, że dodane emerytura i pensja pewnego posła a zarazem emeryta, dają sumę niemal dokładnie taką samą - napisał na Twitterze Tomasz Lis (pisownia oryginalna).