Donald Tusk wybory. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Maria Hędrzak
Autor Maria Hędrzak - 28 Kwietnia 2020

Jest oficjalne oświadczenie Donalda Tuska ws. wyborów prezydenckich

Donald Tusk przedstawił za pośrednictwem Facebooka swoją opinię o zbliżających się wyborach prezydenckich. Były premier nazwał je w swym wystąpieniu "procedurą głosowania". Ujawnił także, czy sam zamierza wziąć w niej udział.

Wybory prezydenckie od tygodni budzą wyjątkowe emocje głównie ze względu na chęć rządzących do przeprowadzenia ich w trakcie epidemii. Do sprzeciwiających się podobnemu rozwiązaniu, nawet na sposób korespondencyjny, dołączył właśnie głos Donalda Tuska. Polityk przedstawił swój punkt widzenia na opublikowanym w sieci nagraniu.

- Nie będę uczestniczył 10 maja w procedurze głosowania przygotowanej przez ministra Sasina i PiS. Celowo unikam słowa wybory, ponieważ analizowałem to przez wiele tygodni, ta sytuacja przygotowana przez rządzących na 10 maja nie ma z wyborami nic wspólnego. (...) Jakie są powody, dla których moim zdaniem nie powinniśmy uczestniczyć 10 maja w tym korespondencyjnym głosowaniu? Pierwszy jest oczywisty - to problem bezpieczeństwa. Nie ma dzisiaj żadnego powodu, dla którego moglibyśmy w 100 proc. zaufać rządzącym, kiedy mówią, że coś jest bezpieczne lub że jest niebezpieczne - podkreślił Tusk.

Poszukiwania małego Kacpra trwały całą noc. RMF: ojciec chłopca był pod wpływem alkoholuPoszukiwania małego Kacpra trwały całą noc. RMF: ojciec chłopca był pod wpływem alkoholuCzytaj dalej

Były premier przekazał, że nie robi tego, aby zachować się złośliwie. Jego zdaniem uczynił to, "żeby przypomnieć wszystkim dlaczego mamy te wątpliwości i nie ufamy tym, którzy mają interes polityczny lekceważą bezpieczeństwo wszystkich, którzy mieliby głosować". 

- Nie chcę przekonywać moich bliskich ani nikogo w Polsce do czegoś, co wydaje mi się obciążone pewnym ryzykiem i co do czego nasi rządzący nie dają żadnej gwarancji uczciwej intencji i pewności tego, co mówią - zaznaczył Tusk.

Donald Tusk o wyborach prezydenckich

Polityk odniósł się także do wątpliwości zgodności proponowanej przez PiS procedury wyborczej z konstytucją. Podkreślił, że sama kampania wyborcza była także bardzo nierówna. Poza tym jego zdaniem w obecnej sytuacji "nikt nie zapewni nam tajności wyborów".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Atakowało go TVP, ale wciąż walczy o dobro pacjentów. Ekspert ujawnił niepokojące fakty
2. Pracownik Kauflandu zakażony koronawirusem. Kilkanaście osób na kwarantannie

- Jest też trzeci powód, niepolityczny. Kilka dni temu, kiedy wspominałem prof. Bartoszewskiego, minęła 5. rocznica jego śmierci, to pomyślałem sobie, że często w Polsce słuchamy z zainteresowaniem i powtarzamy mądre zdania i przykazania. Często powtarzamy słynne zdanie profesora, że "jak nie wiesz, jak masz się zachować, to zachowaj się przyzwoicie". Wydaje mi się, że to jest taki moment, żebyśmy nie tylko powtarzali tego typu wskazania, ale żebyśmy się do nich na serio zastosowali. Jestem absolutnie przekonany, że zwykła ludzka przyzwoitość nie pozwolą nam uczestniczyć w tym procederze, jaki przygotował nam minister Sasin i PiS na zlecenie Jarosława Kaczyńskiego. Byłoby to nieuczciwe wobec nas, Polski i tych wszystkich, którzy walczyli tyle lat o uczciwe i wolne wybory - stwierdził Tusk.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jest data, kiedy najwcześniej pojawi się szczepionka na COVID-19. Naukowcy nie mają wątpliwosci
  2. Rząd szykuje nowy podatek. Wiemy, kogo uderzy po kieszeni
  3. Poczta Polska już jest w posiadaniu naszych danych wrażliwych. Wielu będzie wściekłych
  4. Ksiądz pozwolił zdjąć maseczki podczas mszy w kościele. Jego tłumaczenia odbierają mowę
  5. Nagle kot zamknął właścicieli na balkonie. Musiała interweniować straż w polskim mieście
  6. Jedyny kontynent, na którym nie ma koronawirusa. Życie się zatrzymało, izolacja jest bardzo ostra

Źródła: Polsat News