(FILES) (COMBO) This combination created on March 8, 2017 of file pictures shows European Council President Donald Tusk (L, September 7, 2016 in Dublin) and the leader of Poland's governing populist PiS Law and Justice party Jaroslaw Kaczynski (October 17, 2015 in Warsaw). - Outgoing EU Council President Donald Tusk on Monday, June 17, 2019 accused the governing conservatives from his home country of Poland of exploiting state institutions for political purposes and propaganda. (Photo by Janek SKARZYNSKI and Paulo NUNES DOS SANTOS / AFP). JANEK SKARZYNSKI/AFP/East NewsŹródło: JANEK SKARZYNSKI/AFP/East News
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 17 Stycznia 2021

Donald Tusk krótko podsumował Jarosława Kaczyńskiego. "Zgadzam się z jego diagnozą w stu procentach"

W sobotę prezes Prawa i Sprawiedliwości i wicepremier Jarosław Kaczyński wziął udział we mszy świętej w kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach w przeddzień rocznicy śmierci swojej matki Jadwigi. Po zakończeniu mszy Jarosław Kaczyński zabrał głos, wspominając swoją matkę, ale odnosząc się także do kwestii politycznych, w tym do stojącej przed kościołem grupy z transparentami Strajku Kobiet. "Zło atakuje" - stwierdził Jarosław Kaczyński, któremu postanowił odpowiedzieć na Twitterze Donald Tusk.

W sobotę w Starachowicach (woj. świętokrzyskie) odbyła się msza święta w przeddzień 8. rocznicy śmierci Jadwigi Kaczyńskiej, matki prezesa PiS. Po zakończeniu mszy świętej, nie wychodząc ze świątyni, Jarosław Kaczyński wygłosił przemowę, w której zwrócił uwagę na przywiązanie matki do Starachowic.

- To było zawsze dla niej bardzo, bardzo ważne miejsce. Miejsce, o którym niezwykle często opowiadała mojemu śp. bratu i mnie od dzieciństwa, tak że czasem mieliśmy wrażenie, że sami tutaj mieszkaliśmy - przywołuje słowa prezesa PiS dziennik.pl.

W przemowie nie zabrakło także odniesień do bieżących wydarzeń. Jarosław Kaczyński w ostrych słowach skomentował zachowanie osób reprezentujących Strajk Kobiet, które stały przed kościołem z transparentami, skandując przed megafon hasło "Twoja wina".

- Ta postawa, to odrzucenie zła było niezmierne ważne - opowiadał prezes PiS o swojej matce, płynnie przechodząc do spraw bieżących. - Mówię o tym nieprzypadkowo, bo i dzisiaj odrzucenie zła jest czymś niezwykle istotnym, bo to zło atakuje - atakuje nasz kraj, naszą ojczyznę, nasz naród, atakuje instytucję, która jest w centrum naszej tożsamości - atakuje Kościół, Kościół katolicki  - kontynuował Jarosław Kaczyński. 

W podobnym tonie na zakłócanie mszy przed demonstrantów zwrócił uwagę także Joachim Brudziński. "Buractwo i kulturowa dzicz dumni, że zakłócili uroczystości rocznicowe, (wyjąc jak opętani) podczas modlitwy za zmarłych" - napisał Brudziński na Twitterze.

Na tym jednak nie koniec. W dalszej części przemowy Jarosław Kaczyński polecił odbiorcom obejrzenie emitowanego przez TVP i TVP Info filmu "Taśmy Amber Gold" produkcji Sylwestra Latkowskiego przedstawiającego prace sejmowej komisji śledczej dotyczące piramidy finansowej i mającego zdradzać szczegóły niewygodne dla byłego premiera Donalda Tuska.

- Obejrzyjcie film, film o aferze Amber Gold. On może być niełatwy w odbiorze, ale pokazuje mechanizm, jak rządzono Polską w ciągu tych dziesięcioleci - mówił w kościele pw. Wszystkich Świętych Jarosław Kaczyński.

Dziś 8. rocznica śmierci matki braci Kaczyńskich. Kim była Jadwiga Kaczyńska?Dziś 8. rocznica śmierci matki braci Kaczyńskich. Kim była Jadwiga Kaczyńska?Czytaj dalej

Komentarz Donalda Tuska

Na temat wygłoszonej w kościele sobotniej przemowy Jarosława Kaczyńskiego wypowiedział się również były premier, niedawny przewodniczący Rady Europejskiej i obecny szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk, który w przewrotny sposób odczytał wypowiedź prezesa PiS.

"Jarosław Kaczyński przyznał dziś spod ołtarza, że zło atakuje naszą Ojczyznę i naród. Zgadzam się z jego diagnozą w stu procentach" - napisał Donald Tusk na Twitterze, dając do zrozumienia, że jego zdaniem źródłem tego "zła" są właśnie działania sterowanego przez Kaczyńskiego rządu. 

Źródło: dziennik.pl, Twitter / Donald Tusk

Artykuły polecane przez redakcję WTV: