Donald Tusk. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 8 Września 2020

Donald Tusk ukrywał przed światem sekrety swojej przeszłości. Porażające fakty

Donald Tusk – kojarzony przede wszystkim z roli premiera oraz szefa Rady Europejskiej, słowem: politycznej skuteczności – nie miał sielankowego dzieciństwa. Szczególnie trudno przedstawiała się jego relacja ojcem. "Bałem się go", wyjawił swego czasu "Gazecie Wyborczej".

Niezależnie od sympatii politycznych nie sposób zaprzeczyć, że Tusk jest jednym z najskuteczniejszych i najpopularniejszych polskich polityków, jakich przyszło nam oglądać od czasu transformacji systemowej. Nie licząc wielokrotnie dementowanej historii o "dziadku z Wermachtu", znaczna część opinii publicznej zdaje się nie znać faktów z prywatnego życia byłego premiera. Te przedstawiają się jednak dość interesująco.

Podczas festiwalu w Opolu emitowanego w TVP jedna z artystek naraziła się obozowi rządzącemu? Podczas festiwalu w Opolu emitowanego w TVP jedna z artystek naraziła się obozowi rządzącemu? "Nieważne czy dziewczyna z dziewczyną, chłopak z chłopakiem"Czytaj dalej

Donald Tusk: "Bił mnie częściej i mocniej"

Warto wspomnieć, że Tusk wraz z siostrą Sonią od roku 1972 mógł liczyć jedynie matkę. Skromna, wieloletnia sekretarka gdańskiej Akademii Medycznej Ewa Tusk wobec śmierci męża była zmuszona radzić sobie sama. Relacja polityka z matką była dla niego niezwykle istotna. W wywiadzie z "Wyborczą" jako najtrudniejszy moment życia wskazał jej śmierć.

DZISIAJ GRZEJE: 1. 99 groszy i już się najadasz, klienci Biedronki przecierają oczy ze zdumienia. Od dziś rozpoczęła się niebywała fiesta 2. Niesamowite zastosowanie zmywarki. Prosty trick, który wiele ulatwia

– Wiadomo, czym jest np. śmierć matki. Moja zmarła w 2009 r., miała 75 lat. Mama – Ewa – od dziecka kojarzyła mi się ze słońcem, moje pierwsze wspomnienie to mama w okularach przeciwsłonecznych. Uśmiechnięta, bardzo dobra, no i blondynka. Kochałem ją bez pamięci – zapewniał były szef Rady Europejskiej.

Widzowie mają dość, na Wiadomości TVP posypały się gromy. Jacek Kurski nie wytrzymałWidzowie mają dość, na Wiadomości TVP posypały się gromy. Jacek Kurski nie wytrzymałCzytaj dalej

Co ciekawe, śmierć ojca, jak sam przyznaje, była dla Tuska swoistą ulgą. "Ojciec był dla mnie surowy. Dlatego poczułem nawet jakąś ulgę po jego śmierci, o czym myślę dziś z pewnym zażenowaniem. Nigdy nie marzyłem o powrocie do dzieciństwa", przyznał w książce autorstwa Andrzeja Stankiewicza i Piotra Śmiłowicza, przytaczanej przez WP. Relacja z tatą, który zmarł, gdy Tusk kończył szkołę podstawową, nie należała do najłatwiejszych. Ojciec, którego polityk określił mianem człowieka silnego i zdecydowanego, nie wahał się sięgać po pas.

"Był bardzo wymagający. I stąd zapewne nadgorliwość w karaniu. Miał różnej grubości paski. Mogłem wybrać pasek cienki lub gruby. Od tego czasu zrozumiałem znaczenie słowa »wybór«", wspominał były premier.

W styczniowej rozmowie "GW" dodał kilka nowych informacji na temat wspomnianej powyżej relacji. – Lał mnie – wspomniał, zaznaczając, że bał się ojca. – Nie powiem, że z dobrym efektem, bo przemoc nigdy nie daje dobrych efektów. Wszyscy moi koledzy dostawali, ale mój ojciec może bił trochę częściej i mocniej. Jedyny dzień, kiedy starał się być łagodniejszy, to Wigilia, ale i tak mu nie wychodziło – przekazał.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ruszają masowe kontrole. Inspektorzy mogą odwiedzić nas w domach, jest jednak jeden wytrych
  2. Z ostatniej chwili: porażający wypadek na torach. 17-latek wjechał w bok rozpędzonego pociągu
  3. TVN żegna najważniejszą postać w załodze. Nagła decyzja
  4. Obostrzenia wracają, podano listę czerwonych i żółtych stref. Sytuacja robi się poważna
  5. Najgorsza wpadka w karierze Anny Popek. Słowa, które padły w programie na żywo oburzyły opinię publiczną
  6. Kierowco, będziesz bardzo zadowolony. Rewolucyjne zmiany dotyczące prawa jazdy zostały zatwierdzone