Dokarmianie ptaków. Public Domain Pictures
Źródło: Public Domain Pictures
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 24 Listopada 2019

Dokarmianie ptaków może być bardzo szkodliwe. Większość osób, nadal robi to źle

Dokarmianie ptaków jest praktyką, na którą większość miłośników zwierząt, decyduje się w zimie. To właśnie ta pora roku jest najtrudniejszą do przetrwania, zwłaszcza dla tych ptaków, które nie "wylatują do ciepłych krajów". Gdy ziemię spowija śnieg a z drzew spadają liście, karmnik okazuje się wspaniałym ratunkiem.

Ważne jednak, abyśmy decydując się na dokarmianie ptaków, jeszcze bardziej im nie zaszkodzili. Niestety, wciąż wiele osób do karmników wkłada chleb, bądź bezpośrednio rozsypuje go gołębiom czy kaczkom. To błąd.

Zwierzęta popełniają samobójstwa w czasie najokrutniejszego festiwalu świata. NiewyobrażalneZwierzęta popełniają samobójstwa w czasie najokrutniejszego festiwalu świata. NiewyobrażalneCzytaj dalej

W niektórych okolicznościach, chleb może być dla ptaków zabójczy. Wynika to z anatomii przełyku, w którym ptaki gromadzą pożywienie. Chleb, zwłaszcza wilgotny, może spleśnieć i przyczynić się do rozwoju licznych chorób układu pokarmowego.

Dokarmianie ptaków: o czym jeszcze należy pamiętać?

Jedyna forma, w jakiej chleb może znaleźć się w karmniku, to ta, w której jest nieposolony, wysuszony i pokruszony. Ptakom najlepiej służą nasiona. Kosy i kwiczoły nie pogardzą również suszonymi owocami a kaczki - drobno pokrojonymi warzywami czy kukurydzą. W niektórych karmnikach zobaczyć możemy również słoninę. Jest ona wartościowa m.in. dla sikor i dzięciołów. Ważne jednak aby pamiętać o wymienianiu jej co dwa tygodnie.

- Trzeba pamiętać także o systematycznym czyszczeniu karmnika i usuwaniu z niego niezjedzonych resztek i odchodów ptaków. Aby nie dopuścić do przenoszenia chorób między gatunkami oraz zadbać o własne bezpieczeństwo, należy sprzątać karmnik zawsze w rękawiczkach - przypomina Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Poszukiwany kłusownik, który zastrzelił żubra. Przewidziano wysoką nagrodę

2. O tym hotelu powinien usłyszeć każdy. Niezwykłe poświęcenie dla zwierząt

3. Niewiarygodny wygląd. Odnaleziono szczeniaka, który urodził się 18 tys. lat temu

4. Nielegalna fabryka psów. Brakuje już bardzo niewiele, pomóżmy w akcji!

5. Biedronka rusza ze sprzedażą innowacyjnej technologii. Wielu stałych klientów może się zdziwić

6. Zobaczyła łapy kota i natychmiast wezwała policję. Były fioletowe ze wstrząsającego powodu