Topnienie lodowców
Źródło:Pixinio
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 25 Października 2019

Dlaczego topnieją lodowce? Tragiczny proces, którego nie można zatrzymać

Zanim opiszemy skutki tego, tragicznego procesu, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego się rozpoczął i co wpływa na jego natężenie. Jak łatwo się domyślić, ważną, niechlubną rolę odegrał tutaj człowiek i przemysł.

Dlaczego topnieją lodowce? Internet zalewa fala zdjęć i nagrań osuwających się lodowców. W stałych warunkach klimatycznych nie dochodzi w nich do znaczących zmian. Nie rosną ale też nie maleją. Niestety obecna sytuacja na ziemi daleka jest od stałości. W roku 2011 zanotowano trzeci najszybszy w historii spadek grubości lodowców. Średnio wyniósł on 80 cm.


Dlaczego topnieją lodowce?


Powodem topnienia lodowców jest, oczywiście, wzrost temperatury na ziemi. Wśród bezpośrednich czynników wymienić można: oddziaływanie wód lodowcowych z wyżej położonych części lodu, nagrzewanie się kamieni na powierzchni lodowca na skutek nasłonecznienia oraz przepływ ciepłych mas powietrza i wiatrów.


Ważnym problemem pozostaje fakt, że wzrost średniej temperatury w Arktyce jest wyższy niż niż ten sam wskaźnik dla całego świata.


Topnienie lodowców będzie miało tragiczne konsekwencje dla całego globu


Topnienie lodowców jest procesem, którego nie możemy już zatrzymać. Trudno jest oszacować dokładne szkody, jakie wywoła w najbliższych latach.


Oczywiście pierwszą konsekwencją topnienia lodowców (lodowców oraz lądolodów, nie lodu pływającego) jest podnoszenie się poziomu wód na ziemi. Gdyby wszystkie położone na lądzie lodowce roztopiły się, poziom wód wzrósłby o 70 metrów.


W 2007 r. Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC) szacował, że do znaczącego wzrostu dojdzie na przestrzeni następnych 50-100 lat. Zagrożone będą miasta takie jak Amsterdam czy Londyn, ale też niektóre miejsca w Polsce. Zupełnie bezsensowne mogą okazać się np. inwestycje w Mierzeję Wiślaną.


Nie tylko człowiek odczuje skutki topnienia lodowców. Zmiany w cyrkulacji na Atlantyku stanowić będą poważne zagrożenie dla wielu gatunków zwierząt i ryb.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News