Były dziennikarz ujawnił kulisy afery w DDTVN. "Panika, fatalna atmosfera". TRICOLORS/East NewsŹródło: TRICOLORS/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 1 Lutego 2020

Były dziennikarz ujawnił kulisy afery w DDTVN. "Panika, fatalna atmosfera"

DDTVN wyemitowało we wtorek materiał dotyczący plebiscytu "100 najpiękniejszych męskich twarzy na świecie" i jego zwycięzcy, koreańskiej gwiazdy Jungkooka. Brak wyczucia stacji sprowadził na TVN lawinę krytyki. Sposób poradzenia sobie z kryzysem tylko go pogłębił.

Przypomnijmy, że w ubiegły wtorek w "Dzień Dobry TVN" wyemitowano materiał poświęcony koreańskiej gwieździe k-popu Jungkookowi, który został wybrany "najpiękniejszym mężczyzną na świecie". Prowadzący program Anna Kalczyńska oraz Andrzej Sołtysik pozwolili sobie na skomentowanie powierzchowności Jungkooka.

– Jeżeli spodziewają się państwo na czele stawki na przykład Brada Pitta czy George’a Clooneya, to może państwa czekać spora niespodzianka. (…) Najprzystojniejszym mężczyzną świata jest Jungkook (...) Więc właśnie, nic nam to nazwisko nie mówi. Twarz, powiedziałabym... niespecjalnie bardzo męska, prawda? (...) Włosy zakładam, że farbowane – powiedziała Kalczyńska.

Następnie przyszłą pora na sondę uliczną, której autorem był Adam Felder. W materiale dziennikarza przechodnie w dość niewybrednych słowach odnosili się do wyglądu koreańskiego wokalisty. "Facet musi być facet, a kobieta - kobietą! A tutaj nie wiadomo, jak to jest", oceniła jedna z zapytanych pań. kolejna zaznaczyła, że "kolczyki w uszach to noszą krowy".

Wokół materiału rozpętała sie prawdziwa burza. Wyraz swojemu oburzeniu dali nie tylko fani Jungkooka oraz polskie media prawicowe, dla których afera związana z postrzeganą jako liberalna telewizją TVN to istna włoda na młyn. Sprawa obiegła również zagraniczne media.

W odpowiedzi szefostwo TVN zdecydowało się zwolnić z pracy wspomianego autora sondy Adama Feldera. Anna Kalczyńska i Andrzej Sołtysik jak dotąd pozostali na swoich stanowiskach, mimo że, jak informowaliśmy wczoraj, dziennikarz RFM FM Robert Mazurek przypadkiem zdradził, że wspomniana dwójka również może pożegnać się pracą.

Decyzja szefostwa tylko wzmogła kryzys w ekipie "Dzień Dobry TVN". Nastroje uprzednio i tak nie były najlepsza. Program zalicza coraz gorsze wyniki, przegrywając bitwę ze swoim nawiększym rywalem, emitowanym przez TVP "Pytaniem na śniadanie". Z DDTVN odeszli również m.in. Magda Mołek i Marcin Meller, którym rzekomo nie podoba się kierunek, w jakim zmierza program.

Abp Gądecki zapewnił dzieciom traumę przed pierwszą komunią świętą. Abp Gądecki zapewnił dzieciom traumę przed pierwszą komunią świętą. "Dlaczego ktoś chce je karać?"Czytaj dalej

DDTVN. "Atmosfera jest fatalna"

Najbardziej w oczy rzuca się fakt, że Adam Felder stał się po prostu kozłem ofiarnym całej sytuacji.

– Przez wiele lat pracowałem w "Dzień dobry TVN" i jestem przekonany, że Adam otrzymał polecenie zrobienia materiału w formie, w jakiej ukazał się on na antenie. Najczęściej jest tak, że to wydawca ma jakąś wizję programu i to on zleca reporterowi, jak dany materiał ma wyglądać – powiedział w rozmowie z portalem "Na Temat" były wydawca DDTVN Piotr Zieliński.

Portal zaznacza, że przygotowanie materiału do emisji jest wieloetapowe. Finalnie przechodzi przez kolaudację wydawcy, a zanim materiał ukaże się na antenie, wydawca ogląda go przynajmniej kilkukrotnie. Materiał jest również omawiany na redakcyjnych kolegiach. Wobec tego za dość niefortunną sondę trudno winić jedynie Adama Feldera.

Sam zainteresowany do sytuacji odniósł się jedynie za pośrednictwem Facebooka. Felder napisał:

"3 x Tak
Tak, zakończyłem współpracę z Dzień Dobry TVN. Dziękuję wszystkim świetnym ludziom, których tam poznałem.
Tak, pomyliłem gwiazdorów koreańskiej muzyki pop. Przepraszam obu Panów. Zaufałem podpisom zdjęć profesjonalnej agencji, która pomyliła ich pierwsza.
Tak, takie opinie kobiet o aparycji piosenkarza, czy kogokolwiek innego, nie powinny znaleźć się w materiale. Za to przepraszam widzów, przede wszystkim fanki oraz fanów".

Autor sondy na swoim profilu zamieścił również swoiste "3x nie":

"Nie, nie mam pretensji do nikogo, kto decyduje o doborze tematów, zamawia materiały i ocenia je przed emisją.
Nie, zrzucanie z sań na pożarcie, w moim odczuciu, nie jest najbardziej elegancką taktyką radzenia sobie z kryzysem wizerunkowym.
Nie, nie mam nic do Koreańczyków. Ani do K-Popu".

Zdaniem pracownika TVN, cytowanego przez portal "Na Temat" szefostwo stacji najwyczajniej spanikowało. – Sytuacja ich totalnie przerosła. Nie sądzili, że reakcja na ten materiał będzie aż taka. Już wcześniej zdarzały się równie kontrowersyjne materiały, ale nie przepraszano –  powiedział. I dodał: – Atmosfera w zespole jest fatalna. Generalnie nikt nie rozumie, dlaczego tak zdecydowano zakończyć tę sprawę. Bo to też jest sygnał dla nas, zwykłych pracowników, że jak zrobi się jakiś shitstorm, to nikt nie stanie w naszej obronie, tylko będą szukać kozła ofiarnego.

Materiał o gwieździe k-popu miał być zapewne ukłonem w stronę młodych widzów. Jak wspomnieliśmy, stacja szuka sposobu na zmniejszenie dystansu do coraz szybciej oddalającego się "Pytania na śniadanie".

– Trwa szukanie pomysłów, co by tu zrobić lepiej, ale nie wychodzi. Wprawdzie wyremontowano studio i wygląda ono fajnie i kolorowo, ale zawartość jest jakby zmurszała. Materiał, kanapa, rozmowa, pogoda, kuchnia, materiał. I tak w kółko. Brak czegoś nowego. Choć wiem, że wkrótce pewne zmiany, by zawalczyć z "PnŚ", są planowane – mówi w rozmowie z portalem osoba związana z TVN.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Umowa o pracę, dzieło, zlecenie. Wielu pracowników nie zna nawet swoich praw

2. LOT podjął decyzję ws. lotów do Chin. Nalegało wielu Polaków

3. Zły czas dla Patryka Jakiego. Policja weszła do mieszkania jego brata, usłyszał zarzuty

4. Tomasz Sekielski nie wytrzymał. Kurski straci nerwy widząc, co wymyślił

5. Nastolatka walczy o życie żubra. Wydano na niego wyrok, każdy może pomóc

6. W sieci pojawiły się wstrząsające zdjęcia z domu opieki. Nie mieści się w głowie, jaka rzecz dzieje się ze schorowaną 80-latką