Darmowe leki bez dofinansowania. PixabayŹródło: Pixabay
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 30 Grudnia 2019

Złe wieści dla seniorów. Darmowe leki bez dofinansowania

Darmowe leki dla seniorów, powyżej 75. roku życia bez dofinansowania z budżetu państwa. Do tej pory, właśnie z tego źródła szły dopłaty na jeden ze sztandarowych, rządowych programów. W 2020 roku ma to ulec zmianie.

Choć seniorzy, uprawnieni do bezpłatnych leków, zapisanych na specjalnej liście Ministerstwa Zdrowia, mogą liczyć na uproszczenia w wypisywaniu recept, nad ich sytuacją zawisły właśnie czarne chmury. Okazuje się, że rządowy projekt ustawy okołobudżetowej, który pojawił się w wigilię na stronach sejmowych, nie przewiduje dopłat do leków. Do tej pory emeryci, korzystający z figurujących w resortowym spisie, częściowo refundowanych przez NFZ medykamentów, nie musili martwić się o różnicę między wspomnianą ulgą a pełną ceną produktu. Tę pokrywano bowiem z budżetu państwa.

Takie danie przed świętami otrzymały pacjentki w szpitalu. Niektóre ciężarne i po operacjiTakie danie przed świętami otrzymały pacjentki w szpitalu. Niektóre ciężarne i po operacjiCzytaj dalej

Darmowe leki bez dofinansowania

Ustawa okołobudżetowa przewiduje, że do leków dokładać od przyszłego roku będzie NFZ. Problem polega na tym, że Fundusz niczego takiego nie zaplanował. 860 mln zł, których brakuje do tego, aby leki pozostały realnie darmowe to aż 10% sumy, jaką NFZ planuje przeznaczyć na refundację. Skąd weźmie brakującą kwotę?

Odpowiedź na to pytanie jest wyjątkowo trudna zważywszy na fakt, że NFZ zaplanowało już kilka cięć. W 2020 Fundusz chce wydać o pół miliarda mniej na programy lekowe i chemioterapię.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. Ewa Szykulska jest nieuleczalnie chora. Mimo to nie zamierza się nad sobą użalać

3. Niestety, spełnił się najczarniejszy scenariusz. Kot, o którym pisaliśmy, bardzo cierpiał

4. Internet nie zapomina. Tak Kurski mówił o Ogórek jeszcze jakiś czas temu

5. Znalazły się pieniądze na emerytury. Brakowało 7 mld zł

6. Uwielbiany wokalista disco polo przewieziony do szpitala, z samochodu został tylko wrak. Porażające zdjęcia z tragedii

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News