Dzięki programowi społecznego budownictwa czynsz w wynajmowanym mieszkaniu będzie niski. Unsplash.com/schluesseldienstvergleich_eu
Źródło: Unsplash.com/schluesseldienstvergleich_eu
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 5 Marca 2021

Rusza nowy program mieszkaniowy. Mieszkania z wyjątkowo niskim czynszem

Z wiadomości dotyczących społecznych mieszkań czynszowych wynika, że nie tylko sam czynsz będzie niski, ale również lokatorzy zainteresowani późniejszym wykupieniem zajmowanego lokum na własność będą mogli skorzystać z preferencyjnych warunków jego wykupu.

  • Od marca program budowy mieszkań czynszowych działa na nowych zasadach
  • Bank Gospodarstwa Krajowego udziela korzystnego kredytu, którego koszt wynosi zaledwie 0,2 proc. a okres spłat wynosi 30 lat
  • Czynsz płacony w budowanych w ten sposób lokalach jest nieporównywalnie niższy do rynku komercyjnego, różnica przy 40 m2 mieszkania w dobrze skomunikowanym miejscu w Warszawie wynosi niemal 2 tys. złotych
  • W skrócie: pomoc państwa sprawia, że osoby, których nie stać na opłaty czynszu na rynku nieruchomości prywatnych mogą regulować niskie opłaty bez problemu, czyli państwo miesięcznie niejako dokłada do opłat lokatorów poprzez minimalizowanie kosztów budowy i braku realnego zarobku na wynajmowanych mieszkaniach

Niski czynsz i nowo wybudowane mieszkanie brzmi niczym oksymoron dla wszystkich zorientowanych na rynku nieruchomości. Możliwe, że ulegnie to zmianie i Polacy będą mogli w większej mierze korzystać z tańszych mieszkań.

Obecnie czynsze w Warszawie oraz innych miastach na terenie całego kraju potrafią niemile zaskoczyć. Zmienić ma to program społecznych mieszkań czynszowych, które powstawać będą przy pomocy państwa i Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Jak to wpłynie na rynek i dlaczego czynsz zmaleje?

Dopłata do budowy mieszkań i niskie czynsze w związku z unikaniem dopłat deweloperom

Według prognozy czynsz za 40 m2 mieszkanie w Warszawie może maksymalnie wynieść 800 złotych miesięcznie, a to wszystko w przypadku, gdy zostanie ono wybudowane dzięki pomocy państwa. Nowy program tanich mieszkań może pomóc konkretnej grupie osób.

Program budowy społecznych mieszkań czynszowych niesie ze sobą ogromne nadzieje. Dopłaty oraz warunki stawiane przez państwo, oraz BGK sprawia, że czynsz będzie wyróżniająco niski na rynku nieruchomości. Obecnie za wspomniane wcześniej mieszkanie o powierzchni 40 m2 w Warszawie w okolicach centrum należy zapłacić średnio około 2500-2700 zł.

Kinga Duda podwieziona do pracy przez ochroniarza, który miał od razu odjechać. „Niebezpieczna niekonsekwencja ochrony”Kinga Duda podwieziona do pracy przez ochroniarza, który miał od razu odjechać. „Niebezpieczna niekonsekwencja ochrony”Czytaj dalej

Sukces tanich mieszkań ma zagwarantować fakt, iż deweloperzy nie będą mogli skorzystać z programu dopłat państwowych. Ma to wykluczyć prawdopodobieństwo, że czynsz osiągnie zbyt wysoki pułap.

Gminy w porozumieniu ze społecznymi inicjatywami mieszkaniowymi (SIM) oraz towarzystwem budownictwa społecznego (TBS) mogą wnioskować o wsparcie finansowe Banku Gospodarstwa Krajowego i dzięki preferencyjnym warunkom kredytu, w tym nawet 35 proc. bezzwrotności udzielonego kredytu, końcowy czynsz płacony przez lokatora będzie niski.

Koniec końców wychodzi na to, że państwo zwyczajnie dopłaca zarówno do budowy, jak i miesięcznych opłat lokatorów wybudowanych w ten sposób mieszkań. Klucz dotyczący tego, do kogo skierowany jest program — jest wyjątkowo jasny.

Dochody są zbyt wysokie i zbyt niskie jednocześnie

Program tanich mieszkań społecznych ma przede wszystkim pomóc wszystkim tym, którzy zarabiają zbyt dużo, aby łapać się w widełki określone dla rodzin starających się o mieszkania komunalne, ale jednocześnie ich dochody nie są na tyle wysokie, by móc sprostać czynszom stawianym przez rynek nieruchomości.

- Nie mają możliwości, aby kupić mieszkanie samodzielnie czy przy pomocy kredytu, ale mają odpowiednie zarobki, które pozwalają im uiszczać umiarkowany czynsz, czyli opłatę w wysokości kilkuset złotych miesięcznie - wskazała w rozmowie na temat grupy docelowej programu wiceminister Anna Kornecka z Ministerstwa Rozwoju dla portalu money.pl.

Według szacunków mieszkania powstałe w ramach społecznych mieszkań określają należny czynsz na poziomie od 9 do 20 złotych za m2. Średnia wynosi około 12 zł/m2. W porównaniu z komercyjnym rynkiem wynajmu mieszkań różnica jest kolosalna.

Dzięki wsparciu BGK i korzystnemu kredowi udzielonemu na budowę mieszkań w tym programie Polacy de facto otrzymują miesięcznie dopłatę ze strony państwa, chociaż realnie nic nie wpływa na konto. W miesięcznym rozrachunku różnica ta jest jednak zdecydowanie odczuwalna. To właśnie w marcu wystartowała zupełnie nowa odsłona tego projektu. Obecnie koszt kredytu udzielonego przez BGK to jedynie 0,2 proc. przy jednoczesnym czasie spłaty wynoszącym 30 lat.

Chętni będą mogli wykupić mieszkania czynszowe

- Osoba, która chce skorzystać z mieszkania w budownictwie społecznym, wnosić będzie partycypację, czyli wkład na pokrycie części kosztów budowy mieszkania. Po spłacie przez SIM kredytu zaciągniętego na realizację inwestycji, taka osoba będzie miała dwie możliwości: stopniowe odzyskanie swojej partycypacji w formie niższego czynszu, tzw. wakacje czynszowe, albo uiszczenie w ratach brakującej wartości mieszkania i stanie się jego właścicielem, najem z dojściem do własności - dodała wiceminister Anna Kornecka.

Przeliczając to na realne kwoty, w przypadku 40-metrowego mieszkania w stolicy koszt kupna wynosi nawet 400 tys. złotych. Jak wylicza portal money.pl, w przypadku, gdy mieszkanie powstałoby w ramach SBC (społeczne budownictwo czynszowe), kwota ta może stanowić jedynie 1/3, lub nawet 1/4 ceny komercyjnej. Wynika zatem, że nie tylko czynsz będzie niski, ale również kwota przedstawiona jako propozycja wykupu mieszkania na własność.

Źródło: money.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: