Tadeusz Rydzyk
Źródło: Wikipedia
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 5 Stycznia 2020

Czy Rydzyk jest księdzem? Wszystkie tajemnice słynnego redemptorysty

Pytania o Tadeusza Rydzyka powracają do debaty publicznej jak bumerang wraz z każdą, kolejną aferą wokół sieci biznesów w Toruniu. Przytaczamy kilka faktów o słynnym redemptoryście, których mogliście nie znać.

Czy Rydzyk jest księdzem? Z jakiego wywodzi się zakonu i czy podlega papieżowi? Te pytania zadaje sobie bardzo wiele osób, bo choć z jednej strony fakt, że Rydzyk jest duchownym wydaje się oczywisty, to niektóre jego decyzje i zagrania zaskakują.


Czy Rydzyk jest księdzem? Czy Rydzyk podlega papieżowi?


Tadeusz Rydzyk, a właściwie ojciec Tadeusz Rydzyk CSsR (Congregatio Sanctissimi Redemptoris) wywodzi się ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Zostało założone przez świętego Alfonsa Liguori w 1732 roku. Z założenia celem redemptorystów jest niesienie pomocy religijnej ludziom ubogim duchowo i materialnie. Odpowiedź na zadanie uprzednio pytanie jest oczywista - tak, Rydzyk podlega papieżowi. Ale nie oznacza to, że Franciszek popiera podejmowane przez niego działania.


Kto to jest Tadeusz Rydzyk? Duchowny wzbudza niemałe kontrowersje


Tadeusz Rydzyk ukończył Wyższe Seminarium Duchowne Redemptorystów w Tuchowie. Studiował teologię biblijną na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Złożył wieczyste śluby zakonne i przyjął święcenia kapłańskie w roku 1971. Początkowo pracował jako katecheta i duszpasterz akademicki. Przez 5 lat pracował w żeńskim klasztorze w Oberstaufen. Dzięki pobytowi za granicą, nawiązał współpracę z rozgłośnią radiową Radio Maria International w Baldersztan.


W 2017 roku “Wprost” podjęło próbę oszacowania jego majątku. Okazało się, że gdyby 11 mln zł zysku netto wypracowanych przez biznesy zarządzane przez ojca Tadeusza zestawić z wynikami spółek z podobnej branży, to majątek tego redemptorysty wyniósłby około 339 mln zł i dawałoby mu to 83 pozycję na liście 100 najbogatszych Polaków wg. Wprost.


Gdzie mieszka Tadeusz Rydzyk?


Urodzony w Olkuszu duchowny mieszka w tym samym mieście, w którym prowadzi interesy. Jego dom znajduję się przy ulicy Świętego Józefa w Toruniu. Tadeusz Rydzyk mieszka w klasztorze redemptorystów razem z innymi duchownymi.


Ile lat ma Tadeusz Rydzyk?


Tadeusz Rydzyk urodził się 3 maja 1945. W chwili pisania tego artykułu ma 74 lata.