Czterej pancerni i pies Pola Raksa. Czterej pancerni i pies
Źródło: Czterej pancerni i pies
Wszystkie wideo autora Maria Hędrzak
Autor Maria Hędrzak - 24 Lutego 2020

Była jedną z najzdolniejszych polskich aktorek. "Czterej pancerni i pies" zrujnowali jej karierę

"Czterej pancerni i pies" przynieśli Poli Raksie ogromną popularność. Jednocześnie serial zablokował artystce drogę do upragnionego aktorskiego rozwoju. Przed laty sama opowiedziała o tym mediom z ogromnym smutkiem.

"Czterej pancerni i pies" nieodłącznie kojarzą się widzom z postacią Marusi, w której rolę wcieliła się Pola Raksa. Artystka była doskonale przygotowana do wejścia w świat filmu. Poza ogromnym talentem zdobyła też dobre wykształcenie aktorskie - ukończyła bowiem łódzką PWSFTviT. Do swego zawodu podchodziła poważnie, jednak sama nie zawsze była tak traktowana. Przez serię podobnych ról - naiwnych, niewinnych, delikatnych dziewczyn, które miały jedynie stanowić tło dla męskich, silnych bohaterów, została na stałe zaszufladkowana.

ZUS rozpoczął obławę. Wcześniej zatrzymał wypłatę świadczeń dla 40 tys osóbZUS rozpoczął obławę. Wcześniej zatrzymał wypłatę świadczeń dla 40 tys osóbCzytaj dalej

- Żaden aktor nie godzi się chętnie na takie ograniczenie emploi. Mnie takie ograniczenie spotkało już w początkach pracy zawodowej. Po moich pierwszych filmach uznano, że powinnam grać wyłącznie postacie dziewcząt pięknych, prostych, o łagodnym sercu, a więc typ ról, które określa się mianem »pierwsza naiwna«. Tak zaszufladkowany aktor zaczyna wzdychać do ról czarnych charakterów - ujawniła sama Raksa jeszcze w latach 70. XX.

"Czterej pancerni i pies" zablokowali rozwój kariery Poli Raksy

Niestety podejście do artystycznej kariery aktorki z czasem nie uległo zmianie. Po wcieleniu się w rolę Marusi w "Czterech pancernych i psie" już zawsze była z nią nieodłącznie kojarzona. Raksa podejmowała jednak kolejne próby filmowe, aby ostatecznie zająć się modą. Największy cios w kwestii zaszufladkowania przyjęła jednak w 1995 roku. Bohdan Olewicz opowiedział po latach o wydarzeniu, które niezwykle zabolało aktorkę i pchnęło ją do usunięcia się z życia publicznego.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Żałoba w Policji: wrzątek zalał kojec. Przejmujące zdjęcia poległych psów
2. Skandaliczne zachowanie w Warszawie. Wyrzucili trumnę na przystanku

- Na starych kortach Legii odbywał się wielki koncert Perfectu. Namówiłem się z Grześkiem Markowskim, żeby jakoś podziękować Poli Raksie za tę "Autobiografię". Żeby wyszła na scenę. Nie chciała się zgodzić, ale w końcu ją przekonaliśmy. W trakcie koncertu Markowski śpiewa "Autobiografię", dochodzi do kawałka o Poli Raksie, przerywa. I mówi: "Pola Raksa!". Ona wchodzi na scenę, wręczamy jej wiadro róż i w tym momencie 11 tysięcy ludzi co robi? Zaczynają śpiewać "Deszcze niespokojne" - wspominał gorzko Olewicz.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Młodzieżowa reprezentacja Polski ma nowego trenera. Dla pracy z kadrą rozwiązał umowę z klubem
  2. Dostaniesz przelew, pożegnaj przyznany zasiłek. ZUS zabierze pieniądze
  3. Zapukają ci do drzwi, a potem dostaniesz karę. W kilka miesięcy zmusili 9,5 tys Polek i Polaków do zapłaty
  4. Siostra Młynarskiego ujawniła jego ostatnie chwile. Niezwykle poruszające wyznanie
  5. 11-latka urodziła dziecko, którego ojcem może być jej brat. Niewiarygodne próby obrony rodziców
  6. Policja wezwana do opuszczonego hotelu w Zakopanem. Widziano podejrzane błyski