Czesław Niemen. wikipedia.org
Źródło: wikipedia.org
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 24 Stycznia 2020

Nieznana historia polskiego reżysera. Chciał zniszczyć Czesława Niemena

Czesław Niemen jest uwielbiany przez miliony słuchaczy, do dziś wspominających jego ponadczasowe utwory. Artysta miał jednak również swoich zagorzałych przeciwników. Jednym z nich był Kazimierz Rudzki, polski aktor, reżyser i konferansjer. Mężczyzna był dla wielu ogromnym autorytetem.

Rudzki zmarł w wieku 65 lat, w 1976 roku. Był prawdziwym autorytetem w świecie sztuki. Doskonale znał się m.in na teatrze oraz muzyce. Jego słowo ważyło bardzo wiele.

"Kazimierz Rudzki to uosobienie prawości, szlachetności, prostolinijności i wierności w przyjaźni", przekonywał przyjaciel reżysera Henryk Rostworowski, cytowany przez pomponik.pl

Mężczyzna był uważany za człowieka pełnego sympatii dla artystów. Liczne źródła, że wielu z nich Rudzki starał się pomóc w karierze. Inaczej było jednak w przypadku Czesława Niemena. Artysta długo musiał walczyć z nieprzychylnością Rudzkiego.

Klienci banku masowo likwidują konta. Klienci banku masowo likwidują konta. "Straciłam zaufanie"Czytaj dalej

Czesław Niemen walczył z niechęcią Rudzkiego

Nie jest tajemnicą, że Niemen należał do artystów niezwykle oryginalnych i nietuzinkowych. Tej odmienności nie cenił w nim Rudzki. Mężczyźni po raz pierwszy spotkali się w 1965 r. przed Państwową Komisją Weryfikacyjną. W czasach PRL to ona wydawała artystom pozwolenie na występy. Jej szefem był własnie Kazimierz Rudzki.

Mężczyzna przepytywał Niemena z jego znajomości historii teatru. Miał również zaznaczyć, że Niemen nie potrafi śpiewać. Jak czytamy, Rudzkiemu bardzo nie spodobał się osobliwy ubiór wokalisty. Ocenił, że Niemen "nie ubiera się normalnie". Ostatecznie Niemen nie otrzymał estradowej stawki "S", przez co przez lata pobierał jedynie amatorskie wynagrodzenie.

"Rudzki nienawidził Niemena, ilekroć mógł mu zrobić krzywdę, tylekroć to czynił", stwierdził cytowany przez pomponik.pl Krzysztof Magowski w dokumentalnym filmie "Sen o Warszawie".

"Przeszkodzić i zaszkodzić »artyście« właśnie dlatego, że odmienny, że nie pasuje do sztancy myślowej, do wyświechtanego wzorca kultury socjalistycznej", tak podejście Rudzkiego do Niemena określa "Polska Times".

ZOBACZ TAKŻE:

1. Już za tydzień dostaniesz kilkaset złotych. Musisz spełnić tylko dwa warunki, aby skorzystać z ulgi

2. Tuż po cumowaniu luksusowego statku pasażer zrobił okropną rzecz. Nie żyje, pozostali nie mogą uwierzyć

3. Uwaga, ktoś znowu truje psy. Właściciele muszą zachować ostrożność

4. Nie obsługują go, bo to "elegancka restauracja". Skandaliczna decyzja prokuratury

5. Co z podwyżką 500 plus? Polacy wyrazili opinię

6. Ale się porobiło. Oczekiwana decyzja papieża Franciszka w sprawie Rydzyka