Parada Równości
Źródło:Wikipedia
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 25 Października 2019

Co to jest Parada Równości? Warszawa okazuje dumę od wielu lat

Dlaczego tysiące osób wychodzą na ulice polskich miast w tęczowych kolorach, i dlaczego robią to zazwyczaj o tej samej porze roku? Wyjaśniamy.

Co to jest Parada Równości? Odbywające się co rok w Warszawie wydarzenie ma z założenia być manifestem dumy i celebracji osób nieheteronormatywnych. Nie jest pojęciem tożsamym z “marszem równości”, ponieważ pozostaje zarezerwowane wyłącznie dla stolicy.


Co to jest Parada Równości? Warszawa a inne miasta


Parada Równości to coroczna demonstracja, na rzecz walki z dyskryminacją osób nieheteronormatywnych, mająca miejsce w Warszawie. Tak, jak w przypadku marszów równości w innych miastach, jest dniem dumy mniejszości, przede wszystkim (ale nie wyłącznie) seksualnych.


Parada Równości została zainicjowana przez konsekrowanego na biskupa przez metropolitę Zjednoczonego Ekumenicznego Kościoła Katolickiego, Szymona Niemca. Sprawował on wówczas funkcję prezesa zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek na Rzecz Kultury w Polsce.


Parada Równości odbywa się w imię 14 spisanych postulatów, których treść nie ogranicza się wyłącznie do ochrony praw osób nieheteronormatywnych, ale również innych mniejszości. Wydarzenie organizowane jest w okolicach czerwca, aby upamiętnić wydarzenia ze Stonewall z 1969 roku.


Za datę debiutu Parady uważa się rok 2005. Przez stolicę przeszło wówczas 2,5 do 10 tys. osób wspierających środowisko LGBT. Obecnie w Paradzie udział bierze nie tylko kilka razy więcej ludzi ale i jej przebieg jest znacznie łagodniejszy. W 2005 roku manifestanci musieli liczyć się z mobilizacją ugrupowań nacjonalistycznych i działaczy sympatyzujących z Ligą Polskich Rodzin.


Marsze Równości, poza Warszawą, odbywają się w wielu innych polskich miastach. Rok 2019 był przełomowy pod kątem debiutów. Tęczowe marsze po raz pierwszy przeszły przez Olsztyn, Koszalin, Gniezno, Płock, Kalisz, Gorzów Wielkopolski, Rabce-Zdrój, Kielce i Białystok. W ostatnim z wymienionych miast doszło do zamieszek, które opisywane były w największych, światowych mediach.


W Białymstoku doszło do konfrontacji między marszem a kontrmanifestantami, w dużej mierze złożonymi z środowisk kibolskich. Do szpitala trafiło kilkadziesiąt osób.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News