Edukacja seksualna
Źródło: pxhere
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 25 Października 2019

Co to jest edukacja seksualna? Jakie są jej rodzaje? Obalamy mity

Temat edukacji seksualnej nie schodzi ze świecznika, od kiedy Rafał Trzaskowski podpisał deklarację LGBT+. Jednym z jej założeń było wprowadzenie kompleksowej edukacji seksualnej w szkołach, opartej o wytyczne WHO. Zalecenia organizacji zostały wykorzystane przez oponentów Trzaskowskiego do mylącej interpretacji i utożsamiania z pedofilią.

Co to jest edukacja seksualna? Nie ma ona, wbrew temu, co słyszy się co jakiś czas w mediach, nic wspólnego ani z pedofilią, ani z seksualizacją dzieci. W najprostszym rozumieniu jest działem oświaty, zajmującym się ludzką seksualnością, tożsamością i płodnością. W Polsce zajęcia te najczęściej utożsamia się z przedmiotem o nazwie Wychowanie do Życia w Rodzinie (WDŻ).


Edukacja seksualna dzieli się na trzy rodzaje. Każdy z nich cechuje nacisk na inną sferę życia.


Co to jest edukacja seksualna? Wyróżniamy trzy typy


Edukacja seksualna dzieli się na trzy typy - abstynencyjny (zachęcający do wstrzemięźliwości, w praktyce często opierany o wartości wynikające z religii), biologiczny (skupiony na funkcjonowaniu ludzkiego układu rozrodczego i hormonalnego) i holistyczny (włączający do wiedzy o ludzkiej biologii kwestie społeczne, tożsamościowe i kulturowe).


Znane do tej pory badania (prowadzone przez UNESCO i WHO) wskazują na najwyższą skuteczność ostatniej ze wspomnianych metod. Innymi słowy, to kompleksowa edukacja seksualna i przedstawianie wiedzy na temat ludzkiej seksualności skutkuje mniejszym odsetkiem zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową czy niechcianymi ciążami wśród młodzieży.


Co to jest WDŻ? Czym różni się od edukacji seksualnej?


WDŻ jest formą edukacji seksualnej. Najczęściej przedstawiane w czasie Wychowania do Życia w Rodzinie informacje zbliżone są do pierwszych dwóch typów edukacji seksualnej (A i B, abstynencyjny i biologiczny). Wzbudza to liczne kontrowersje, zwłaszcza, że zajęcia te bywają w polskich szkołach prowadzone przez duchownych.