Cmentarz kwarantanna. Jan Bielecki/East News
Źródło: Jan Bielecki/East News
Wszystkie wideo autora Maria Hędrzak
Autor Maria Hędrzak - 8 Kwietnia 2020

Co z wizytami na cmentarzu w czasie przedświątecznym? Policja wyjaśnia zasady, o których trzeba wiedzieć

Cmentarz stał się kolejnym miejscem, do którego nie można obecnie wchodzić? Na to pytanie odpowiedzieli policjanci, pilnujący na co dzień przestrzegania przez Polaków najnowszych obostrzeń. Warto pamiętać o ich apelach.

W okresie przedświątecznym wiele osób decyduje się na sprzątanie przy grobach najbliższych. Na cmentarzach pojawiają się spore grupy ludzi, chcących umyć płyty nagrobkowe, czy wymienić kwiaty oraz znicze. Jak to ma się jednak do obostrzeń wprowadzanych przez rząd? Odpowiedź nie jest w pełni jednoznaczna.

Wiele zależy bowiem od samego cmentarza. Niektóre miasta zdecydowały się już na zamknięcie lokalnych nekropolii dla bezpieczeństwa rodzin osób zmarłych. Na tych, które pozostały otwarte, obowiązują standardowe procedury ochrony zdrowia. Powinno się więc zachowywać odpowiedni odstęp od innych, nie przebywać w miejscach zatłoczonych. W pogrzebach może za to uczestniczyć maksymalnie pięciu żałobników bez wliczenia w to osoby odprawiającej ostatnie pożegnanie.

Kasia Kowalska przerwała milczenie. Co dzieje się z jej córką?Kasia Kowalska przerwała milczenie. Co dzieje się z jej córką?Czytaj dalej

Cmentarz a bezpieczeństwo w okresie przedświątecznym

- Radzimy zastanowić się, czy nasza obecność na cmentarzach jest teraz konieczna. Jeżeli już musimy udać się na nekropolię, aby wymienić znicze, położyć nowe wiązanki lub po prostu się pomodlić, musimy zachować ostrożność. Nie wolno się gromadzić. Musimy przebywać, zgodnie z obostrzeniami, w odległości dwóch metrów od drugiej osoby - przekazała w rozmowie z "Super Expressem" rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach Aleksandra Nowara.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nie tylko ryzyko zakażenia wirusem. Strażacy ostrzegają przed kolejnym zagrożeniem w lasach
2. Ogromna awantura domowa. 35-latek rzucił się na konkubinę, kobieta walczy o życie w szpitalu

Liczni samorządowcy apelują obecnie o to, aby powstrzymać się z wizytami na cmentarzu. Chociaż dla wielu osób jest to ważny, przedświąteczny zwyczaj, w tym trudnym czasie może się okazać po prostu niebezpieczny.

- Funkcjonariusze pojawią się wszędzie tam, gdzie ludzie będą się gromadzić. Sytuację na miejscu ocenią policjanci. Zachowajmy jednak zdrowy rozsądek. Po to zostały wprowadzone te przepisy, by ograniczyć przemieszczanie się i gromadzenie się osób - przekazała rzeczniczka prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy mł. insp. Monika Chlebicz, cytowana przez redakcję Gazeta.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy podali datę szczytu zachorowań w Polsce. Zbliża się nieubłaganie
  2. Będzie dodatkowy dzień wolny od pracy? Morawiecki ma nowe prawo, może go ogłosić lada dzień
  3. Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia. Kolejne 119 osób zakażonych, są ofiary śmiertelne
  4. Już dziś Biedronka wprowadza pilne zmiany. Chodzi o godziny otwarcia sklepów w całym kraju
  5. Nie tylko ryzyko zakażenia wirusem. Strażacy ostrzegają przed kolejnym zagrożeniem w lasach
  6. 600 osób nie żyje, chcieli uchronić się przed koronawirusem. Smutne wiadomości ze świata

Źródło: Gazeta.pl