Chomik europejski. Wikipedia
Źródło: Wikipedia
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 30 Listopada 2019

Chomik gigant istnieje i żyje na Śląsku. Niewiarygodny wygląd, zagrożonego zwierzątka

Chomik europejski nie przypomina swoich mniejszych odpowiedników, sprzedawanych w sklepach zoologicznych. Terytorium jego występowania rozciąga się od Chin, aż po Belgię i Holandię. Gryzonia znaleźć można m.in. na Śląsku, ale, niestety, jest to coraz trudniejsze.

W Polsce, chomików gigantów, jak określają je niektórzy, żyje zaledwie paręset. Zwierzak znalazł się w „Czerwonej księdze gatunków zagrożonych”, na szczęście zaliczany jest jeszcze do grupy "niższego ryzyka". Kryzys jego populacji w Polsce wynika z polityki agrarnej lat 80. Chomika europejskiego uznawano wówczas za szkodnika i tępiono.

Dostaliście już pensje za listopad? Rzesze Polaków z niższymi kwotami. Dostaliście już pensje za listopad? Rzesze Polaków z niższymi kwotami. "Wchodzę na konto, a tam 1,5 tys. mniej"Czytaj dalej

Chomik europejski wygląda niesamowicie

Gryzoń nie przypomina swoich mniejszych krewnych pod względem wielkości. Potrafić bowiem osiągać wagę nawet 1 kilograma! Dla porównania, popularny w Polsce chomik syryjski, waży maksymalnie 170g.

Chomik europejski cechuje się również wyjątkowym ubarwieniem. Jest jednym z najbardziej kolorowych zwierząt, występujących w Europie. Nie bez powodu pojawia się w kulturze państw niemieckojęzycznych. Chomik, dzięki swoim charakterystycznym policzkom, stał się synonimem zapobiegliwości i gromadzenia. Maluszek jest w stanie zebrać rocznie 70 kg zboża.

Chomik europejski bardziej przypomina królika niż swoich mniejszych braci

Chomik europejski bardziej przypomina królika niż swoich mniejszych braci

ZOBACZ TAKŻE:

1. W jednym regionie co 6. osoba musi zwrócić pieniądze z L4. Prawie milion złotych

2. Słowa, które Przybylska wypowiedziała do przyjaciółki przed śmiercią. Po latach ujawniono ich treść

3. To już oficjalne. Współpracownik Hołowni o jego starcie w wyborach prezydenckich

4. Policjant zauważył, że bezdomny nie ma butów na zimę. Niezwykły gest

5. Były polski prezydent pobiera olbrzymią emeryturę. Ujawniono kwoty

6. Anita szykowała się do ślubu, ale wtedy pojawiła się porażająca diagnoza. Najgorsze były słowa lekarza, złamały jej serce