Ceny pójdą w górę. Pixabay
Źródło: Pixabay
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 30 Listopada 2019

Będzie tylko gorzej. Za najbardziej podstawowe produkty zapłacisz fortunę

Ceny żywności rosną nieubłaganie i nic nie wskazuje na to, aby trend ten miał się skończyć. Na jakie koszty powinniśmy się nastawić w nadchodzących miesiącach?

Inflacja jest zjawiskiem, które przewidzieć można z ograniczonym wyprzedzeniem. W tym przypadku wszystko poszło, niestety, zgodnie z przewidywaniami ekonomistów. W dobiegającym końca miesiącu, ceny były średnio o 2,6 proc. wyższe niż rok wcześniej. Tak wynika z wyliczeń GUS.

Zdradziła swojego męża na oczach opinii publicznej. Teraz ma kierować sejmową komisją ds. rodzinyZdradziła swojego męża na oczach opinii publicznej. Teraz ma kierować sejmową komisją ds. rodzinyCzytaj dalej

Ceny w górę. Co jeszcze zdrożeje?

Nie ma jednego winnego wzrostu cen. Na inflację nakłada się szereg czynników, takich jak zmiany na rynku ropy, czy susze, bezpośrednio skutkujące wzrostem cen artykułów spożywczych.

W ciągu roku ceny żywności wzrosły o 6,5 proc., paliw spadły o 5,5 a energii o 1,7 proc.

Niestety, wiele wskazuje na to, że nie mamy się z czego cieszyć. Wraz z wygaszeniem ustawy o rekompensatach dla dystrybutorów prądu, ceny energii wzrosną o 30-40 proc. Przełoży się to na wiele innych gałęzi gospodarki. Wzrost cen energii odczują, przede wszystkim, producenci nabiału, mięsa i chleba.

Jak wylicza "Business Insider", za kilogram schabu zapłacimy 17 zł a chleba - 4 zł. Kosztujący średnio 2,5 zł litr mleka, nabędziemy za 4 zł, a cena kilograma sera Gouda wzrośnie z 16,27 zł do 17,89 zł.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Jedna z najpopularniejszych sieci supermarketów znika z Polski. "Polacy traktowani jak gorszy sort"

2. Ku przestrodze. Znany aktor dowiedział się o nowotworze czwartego stopnia przez przypadek

3. Matka zamieściła zadanie z podręcznika do V klasy. Coś obrzydliwego

4. Abp Gądecki kaja się przed wiernymi. "Z głębi serca przepraszam za zgorszenie"

5. Były polski prezydent pobiera olbrzymią emeryturę. Ujawniono kwoty

6. Anita szykowała się do ślubu, ale wtedy pojawiła się porażająca diagnoza. Najgorsze były słowa lekarza, złamały jej serce