ceny prądu. pixabay.comŹródło: pixabay.com
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 3 Grudnia 2019

Złe wieści. Ceny prądu mogą być wyższe, niż przewidziała to minister

Ceny prądu dla gospodarstw domowych pójdą w górę, mimo że rząd zapowiadał, że nie będzie podwyżek. Z nieoficjalnych źródeł wynika nawet, że podwyżki będą wyższe niż zapowiadane przez minister Jadwigę Emilewicz 5-7 procent

Mimo że ceny prądu – jak obiecywał rząd – miały być zamrażane, by nie obciążać nimi Polaków, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, nic nie wskazuje, by miało to nastąpić. Zdaniem posłanki Marty Golbik rząd planuje podwyższyć ceny energii zarówno dla gospodarstw domowych, jak i firm.

– Wczoraj z ust pani minister Jadwigi Emilewicz Polacy dowiedzieli się, że rząd szykuje im podwyżki prądu. To ten rząd, który zapowiadał, że Polacy nie odczują wzrostu cen prądu, że firmy, przedsiębiorstwa nie odczują tego na własnej skórze – powiedziała.

Ceny prądu wzrosną mimo uprzednich obietnic rządu

– Na początku słyszeliśmy, że nie będzie podwyżek, potem, że będą tylko dla firm, a na końcu z ust pani Emilewicz dowiedzieliśmy się, że rząd planuje podwyżkę na poziomie 5-7 proc. – mówi z kolei poseł Piotr Borys.

Emerytury mogą być wyższe w grudniu. W życie wchodzą nowe limityEmerytury mogą być wyższe w grudniu. W życie wchodzą nowe limityCzytaj dalej

– Ja myślę, że biorąc pod uwagę ten miniony rok, stopę inflacyjną i zahamowany ubiegły rok, to dla gospodarstw domowych ewentualna podwyżka powinna się zamknąć w 5-7 proc. – oceniła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zauważyła, że w przypadku 5-7 proc. trudno w ogóle mówić o podwyżce. – Jeżeli weźmiemy stopę inflacyjną, to tak naprawdę mieścimy się w cenach – stwierdziła.

Minister Emilewicz poinformowała również, że nie są prowadzone prace nad ustawą, która miałaby zrekompensować wzrost cen energii w przyszłym roku.

Warto dodać, że w listopadzie tego roku firmy energetyczne (PGE, Energa, Tauron i Enea) złożyły do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o podwyżki cen energii dla gospodarstw domowych. Zdaniem ekspertów zakładają one wzrost cen taryf nawet o 20-40 proc.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Jest komentarz eksperta rodziny królewskiej ws. plotek o śmierci Królowej Elżbiety II

2. Publicysta Radio Maryja, który porównał ofiarę księdza do prostytutki, znalazł sojusznika. Broni go znany dziennikarz

3. Krystyna Pawłowicz bez pełnej emerytury. Może czuć się oszukana przez kolegów z PiS.

4. Duda i Morawiecki mówią o "ochronie górnictwa". A smog dalej zabija

5. Księża nie płacą, jak reszta Polaków. Obowiązuje ich specjalny system podatkowy

6. Tradycyjna sałatka jarzynowa nie musi być nudna! Wystarczy, że dodasz do niej jeden sekretny składnik, prawdziwe niebo w gębie