Ceny papierosów jeszcze wyższe?. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 7 Lutego 2020

Nie 60 a 100 zł za paczkę. Ile naprawdę wyniesie akcyza?

Ceny papierosów rosną stopniowo od lat. Starsze pokolenie pamięta czasy, w których przed paleniem nikt nie ostrzegał a za paczkę płaciło się kilka złotych. Wówczas, często nieświadomi konsekwencji nałogu ludzie przebywali w zadymionych pomieszczeniach non stop. Od tamtej pory jednak wiele się zmieniło a odsetek palaczy, dzięki kampaniom edukacyjnym i podwyżkom akcyzy zmalał w Polsce z 50 do około 20-25 proc.

Narodowa Strategia Onkologiczna zakłada stopniowe podwyżki cen papierosów, które i tak dziś przez zaprawionych palaczy uważane są za bardzo wysokie. Rzeczywiście, 16 zł za paczkę to znacznie więcej, niż 5, które płaciło się jeszcze parędziesiąt lat temu. I to nie licząc inflacji. Okazuje się jednak że i dzisiejsze ceny niebawem wspominać będziemy z poczuciem nostalgii.

Rossmann wyprzedził konkurencję. Innowacyjny produkt za grosze już w PolsceRossmann wyprzedził konkurencję. Innowacyjny produkt za grosze już w PolsceCzytaj dalej

Wspomniana strategia zakłada m.in. właśnie podwyżki akcyzy. Polska ma być wolna od tytoniu do 2030 roku. Nie wyróżnia się w tym aspekcie szczególnie na tle Europy. Irlandia chce pozbyć się tytoniu już do 2025 r.

Ceny papierosów wyższe, niż najśmielsze oczekiwania?

Od jakiegoś czasu w mediach powtarzana jest magiczna liczba 60 - dokładnie tyle złotych kosztować miałaby za kilka lat paczka papierosów. Główny Inspektor Sanitarny, świadom niebezpieczeństw związanych z nałogiem, idzie w prognozach jeszcze dalej. Twierdzi, że paczka kosztować powinna nawet 100 zł.

- Papierosy powinny być w ogóle niedostępne z powodów cenowych, trzeba pokazywać, że to jest coś zupełnie nieracjonalnego – powiedział na antenie TVN24 Jarosław Pinkas

Do 2028 r. akcyza na wyroby tytoniowe zawierające nikotynę wynieść ma 70 proc. ceny produktu. Dziś to ok. 64 proc. Ministerstwo zdrowia nie wyklucza jeszcze większych podwyżek.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zgłoszenia tylko do końca marca. Ty też możesz dostać nawet 2,5 tys. zł

2. Katastrofa samolotu w USA. Wszyscy pasażerowie i pilot zginęli

3. Ku przestrodze, mrożące krew w żyłach nagranie. Kobieta w ciąży wbiegła na tory

4. 500 plus w obecnej formie funkcjonować będzie tylko do przyszłego roku. Niepewny los świadczenia

5. Ksiądz nagradza hojnych parafian. Wiemy, na co wyda datki zebrane po kolędzie

6. Benedykt XVI w ciężkim stanie. Smutne, podjęto decyzję o jego dalszych losach