Ceny miodu pójdą w górę. pxfuel.comŹródło: pxfuel.com
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 1 Marca 2020

Ceny popularnego produktu poszybują w górę. Wszystko przez koronawirusa

Ceny miodu przez ostatnie dwa lata zaliczyły spadek o niemal 4 proc. Ten trend już niedługo może się jednak odwrócić. Wszystko za sprawą azjatyckiego wirusa. To właśnie z Chin pochodzi większość tego towaru, dostępna na europejskim rynku.

Wirtualna Polska przytacza wyniki analizy gazetek wydawanych w latach 2018-2019 przez sieci handlowe. Wynika z niej, że miód w promocji potaniał średnio o 3,8 proc.

– Prognozy na przyszłe lata nie są optymistyczne przez postępujące zmiany klimatu oraz spadek liczebności pasiek. A jednak ceny promocyjne się zmniejszyły. Moim zdaniem, sieci mogły delikatnie je obniżyć, bo niedobory lokalnego produktu na rynku zostały uzupełnione importowanym miodem, głównie z Chin – przekazał WP Michał Majszczyk z Hiper-Com Poland.

Ceny promocyjne najmocniej spadły, rzecz jasna, w dyskontach. Obniżka wyniosła w nich średnio 13,9 proc. Nieco gorzej było w przypadku supermarketów, jednak tam również zauważono spadek cen o 8,9 proc. Ceny wzrosły jedynie w przypadku małych sklepów. Podwyżka wyniosła jednak jedynie 1,2 proc.

wtv.pl - portal informacyjny"Spontaniczne" reakcje wyborców Dudy na zakulisowym nagraniu. "Fajnie się tak wami steruje"Czytaj dalej

Ceny miodu mogą wzrosnąć już w drugim kwartale

Tadeusz Dylon, Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego przypomniał, że spadek cen nie dotyczy jednak prawdziwego polskiego miodu, kupowanego bezpośrednio w pasiekach.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Ma piętnaścioro dzieci, jedenaścioro właśnie jej odebrano. Nikt nie zna powodu
2. Szpital Bródnowski ograniczył działanie SORu. Dezynfekcja po pacjencie

Co więcej, eksperci z platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH przewidują, że obniżkowy trend już niedługo ulegnie odwróceniu. Wszystko za sprawą koronawirusa.

Większość dostępnego na europejskim rynku miodu pochodzi bowiem z Chin, kraju, który zmaga się z niezwykle trudną sytuacją epidemiologiczną. Według prognoz sieci mogą odczuć wzrost cen już w 2. i 3. kwartale tego roku. Z informacji przekazanych przez WP wynika, że Chiny będą mniej skłonne do podtrzymywania obecnie obowiązujących rabatów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stefan Kraft zostanie ukarany za oszustwo w trakcie Pucharu Świata? Mamy decyzję władz federacji
  2. Emerycie, sprawdź swój przelew z ZUS. Na twoje konto trafi większe świadczenie
  3. Porusza się na wózku i pracuje na lotnisku. Piesek podbija serca podróżnych z całego świata
  4. Przerażony 3-latek utknął w windzie w przejściu podziemnym. Pomoc przybyła w samą porę
  5. Rydzyk wpadł w nagłą furię. "Zboczenia, wprowadzanie w nienormalność"
  6. Jest oświadczenie Suntago Park of Poland. Odpowiedzieli na liczne skargi turystów

Źródło: Wirtualna Polska