CBOS sprawdził wpływ epidemii na wiarę Polek i Polaków.. (zdj.il.) publicdomainpictures.net/Ken KistlerŹródło: (zdj.il.) publicdomainpictures.net/Ken Kistler
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 25 Czerwca 2020

Jak wygląda wiara w czasach zarazy? Sondaż pokazuje prawdę, wyniki, jakich nikt się nie spodziewał

CBOS postanowił sprawdzić, jaki wpływ na wiarę Polek i Polaków miała epidemia koronawirusa. Z badania Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że aż trzy czwarte respondentów deklaruje, iż ich zaangażowanie religijne nie uległo zmianie. O wzroście zainteresowania religią mówi 12 proc. pytanych.

Szczegóły badania CBOS przytacza portal "Do Rzeczy". "Ludzie ponadprzeciętnie zaangażowani w życie religijne przed pandemią podejmowali w czasie autoizolacji najwięcej aktywności z obszaru wiary i w związku z tym jeszcze pogłębili swoją religijność", czytamy w komunikacie. Dodano, że osoby sporadycznie praktykujące nie umocniły znacząco swojej wiary, jednak części takich osób zdarzało się oglądać transmisję z nabożeństwa.

Nagła i pilna decyzja papieża Franciszka ws. biskupa Janiaka. Porażające na skalę ogólnoświatowąNagła i pilna decyzja papieża Franciszka ws. biskupa Janiaka. Porażające na skalę ogólnoświatowąCzytaj dalej

CBOS przeanalizował wpływ pandemii na wiarę

Przeszło 75 procent respondentów wskazało, że ich aktywność dotycząca wiary nie uległa zmianie w porównaniu do czasów sprzed pandemii. Co ósmy badany ocenił, że jego zainteresowanie kwestiami wiary wzrosło wobec izolacji związanej z epidemią koronawirusa. Około 10 proc. pytanych przekazało, że w tym czasie zapał religijny uległ spadkowi.

DZISIAJ GRZEJE: 1. O. Tadeusz Rydzyk już bezpośrednio przymusza wiernych do głosowania na jednego kandydata. Czy Kościół służy do poparcia w kwestiach politycznych?
2. Zakażonych nad morzem jest jeszcze więcej, niż myśleli. Zakończyli testy w Rewalu

Z badania CBOS wynika ponadto, że w przypadku grup zawodowych najwięcej czasu na modlitwę oraz inne praktyki związane z religią poświęcili rolnicy. Zainteresowanie było również wyższe wśród osób starszych oraz z przewagą kobiet nad mężczyznami.

Co ciekawe, podwyższony zapał w kwestii wiary warunkowały również m.in. sympatie polityczne. "Wzrost zaangażowania religijnego obserwują u siebie głównie osoby identyfikujące się z prawicą (20 proc.) oraz te, które generalnie brały udział w mszach św. lub nabożeństwach co najmniej raz w tygodniu (od 18 proc. deklarujących udział raz w tygodniu do 47 proc. uczestniczących w praktykach religijnych kilka razy na tydzień)", czytamy w komunikacie CBOS, przytaczanym przez dorzeczy.pl.

60 proc. pytanych wskazało także, że oglądało transmisje z mszy świętych w telewizji. Młodsi respondenci wspominali użycie w tym celu internetu. Dodajmy, że obecność na nabożeństwach w momencie, gdy rządzący zdecydowali o limitowanych miejscach w świątyniach, deklarowali przede wszystkim osoby w wieku 55-64 lat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Urzędnicy ci nie powiedzą, ale mogą czekać na ciebie spore pieniądze. Nawet 6240 zł do twojej emerytury
  2. Kolejne pieniądze popłyną do Polaków. Prezydent właśnie podpisał ustawę. "Dudowe" 1400 plus
  3. Skandaliczna manipulacja w TVP Info. Rafał Trzaskowski znów publicznie oczerniony, sytuacja, jakiej nie było
  4. Skandaliczne, znów zaostrzenie kar za aborcję? Kobiety mają dość i znów wyjdą na ulicę
  5. Druk kart wyborczych wykona prywatna firma, a nie państwowa. Zastanawiające i budzące wątpliwości kroki, o wszystkim poinformował Onet
  6. Niebezpieczna awaria w sieci Orange. Routery i modemy mogą się palić

Źródło: dorzeczy.pl

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News