Caritas
Źródło: Pixabay
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 18 Listopada 2019

Pracownicy Caritasu przerywają milczenie. Ujawniają skrajną patologię w kościelnej organizacji

Caritas już od dłuższego czasu mierzy się z poważnym kryzysem wizerunkowym. Zaczęło się od ujawnienia przez "Dziennik Gazetę Prawną", raportu Państwowej Inspekcji Pracy. Został on sporządzony w 2017, niedługo po objęciu sterów w organizacji, przez ks. Marcina Iżyckiego. Na światło dzienne wychodzą kolejne patologie.

Ze wspomnianego raportu wynikało, że aż 3/4 zatrudnionych w firmie osób, skarży się na mobbing ze strony przełożonych. Przemoc psychiczna polegać miała na podważaniu kompetencji i braku artykułowania klarownych powodów, przy podejmowaniu konkretnych decyzji kadrowych.

Zakończył się pogrzeb abp Paetza. Oficjalne: Nie został pochowany w katedrzeZakończył się pogrzeb abp Paetza. Oficjalne: Nie został pochowany w katedrzeCzytaj dalej

Teraz "Dziennik Gazeta Prawna", ujawnia treść oświadczeń pracowników, przesłanych do bp Wiesław Szlachetka, w ramach inspekcji prowadzonej przez Episkopat.

Caritas ma się z czego tłumaczyć

We wspomnianych dokumentach opisana została m.in. wygłoszona na forum pracowników wypowiedź ks. Iżyckiego. Duchowny miał opisywać sytuację, w której pewna kobieta, po przegranym procesie "błagała go na kolanach, żeby jej odpuścił, ale ksiądz powiedział, że nie ma litości i każdego, kto będzie kłamał, oczerniał go »załatwi, choćby miał do Watykanu dotrzeć«".

Pracownicy oceniają Iżyckiego, jako osobę wybuchową, pozbawioną kontroli nad własnymi emocjami. Według jednej z relacji, "jeśli Caritas chciało zwolnić pracownika, szukali haczyka i świetnie im szło".

Episkopat zapewnia, że przygląda się sprawie. Dziś na Jasnej Górze odbyć się miało, poświęcone problemowi Caritasu, spotkanie plenarne KEP.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Ksiądz przyznał się do molestowania uczennic. Parafianie go bronią. "Małe paproki same do niego lecą"

2. Ujawniono cennik usług pogrzebowych w parafiach. Drogo?

3. Abp Marek Jędraszewski: homoseksualista może zostać zbawiony. Nie zgadniecie, gdzie jest haczyk

4. Będzie zabawa. Wiemy, ile Tadeusz Rydzyk zapłacił za organizację hucznych urodzin Radio Maryja

5. Czeka nas seria dramatycznych zdarzeń. Jackowski przewidział losy Roberta Lewandowskiego i jego kolegów