Brat Jacka Kurskiego na 18. urodzinach "Gazety Wyborczej". wikipedia/Mikołaj Kirschke/Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0Źródło: wikipedia/Mikołaj Kirschke/Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 27 Lipca 2020

Brat Jacka Kurskiego nie chce go znać? Wielki konflikt, o którym się nie mówi: "Odreagowujesz kłamliwym atakiem na rodzinę"

Brat Jacka Kurskiego od lat pozostaje w otwartym konflikcie z byłym prezesem TVP. Wojnę prowadzoną przez rodzeństwo można by uznać za jeden z najbardziej jaskrawych przykładów polaryzacji na polskiej scenie politycznej. Historia Jacka i Jarosława Kurskich jest też opowieścią o przejęciu medialnego sektora przez dwóch braci.

Szczegóły specyficznej relacji łączącej braci Kurskich przytacza Wirtualna Polska. Choć zainteresowanie mediów byłym (i wobec wszelkiego prawdopodobieństwa przyszłym) prezesem Telewizji Polskiej od lat było stosunkowo duże, znacznie przybrało ono na sile wobec ostatnich wydarzeń. W przeciągu zaledwie kilku tygodni Jacek Kurski znacząco przyczynił się do reelekcji Andrzeja Dudy, po czym, unieważniając 20-letnie małżeństwo ze swą pierwszą żoną, po raz drugi stanął przed ołtarzem. Obecność polityka PiS w mediach stała się nieomal codziennością po publikacji tekstu "Gazety Wyborczej".

Monika Kurska nie otrzymywała alimentów od Jacka Kurskiego? Na jaw wychodzą również inne pikantne szczegóły i kulisy rozwoduMonika Kurska nie otrzymywała alimentów od Jacka Kurskiego? Na jaw wychodzą również inne pikantne szczegóły i kulisy rozwoduCzytaj dalej

Brat Jacka Kurskiego a głośny materiał "GW"

Dziennikarskie śledztwo "GW", zakończone powstaniem tekstu "Koszmar Magdy w leśniczówce", dotyczyło syna Jacka Kurskiego, Zdzisława Antoniego, który przez lata miał wykorzystywać seksualnie miał 9-latkę, córkę asystenta polityka Prawa i Sprawiedliwości. Całość okraszono pokaźnych rozmiarów zdjęciem samego szefa Telewizji Polskiej. Sprawa jest o tyle ciekawa, że brat Kurskiego, Jarosław, pełni funkcję I zastępcy redaktora naczelnego dziennika. I choć oświadczono, że Jarosław Kurski nie brał udziału w powstaniu artykułu, jego publikacja zdaje się finałem toksycznej relacji między rodzeństwem.

Widok grobu Kory jest przykry i smutny. Dwa lata po śmierci tak wygląda, nikt się nie spodziewałWidok grobu Kory jest przykry i smutny. Dwa lata po śmierci tak wygląda, nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Wirtualna Polska zwraca uwagę, że obu braci dzieli różnica trzech lat. To Jarosław jest tym starszym. Dziennikarza "Wyborczej" cechować ma też spokój i łagodne usposobienie, stojące w sprzeczności z charakterem pyskatego i wygadanego Jacka. Po latach bracia zaznaczali też, że jego pojawienie się na świecie było ciosem dla będącego jedynakiem Jarosława Kurskiego. – Podobno narodziny Jacka były dla mnie szokiem. Przestałem być słodkim "misiem", cała uwaga rodziców skupiła się na bracie – mówił w 2005 roku na łamach "Przekroju". W podobnym tonie w rozmowie z "Sieci" wypowiadał się też młodszy z braci. – Gdy się urodziłem, wdarłem się w jego bezpieczny świat i jako drapieżnik zburzyłem spokój [śmiech] – mówił, cytowany przez wp.pl.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Więźniowie zgotowali "przywitanie" ojcu, który zabił miesięcznego Wiktorka. Nagranie dla wyjątkowo wytrwałych
2. Jacek Kurski w bardzo poważnych tarapatach. Nie nacieszył się stołkiem w TVP, pojawił się ogromny problem
3. Biedronka tnie ceny, klienci już przecierają oczy ze zdziwienia. 2,39 zł za jeden z ulubionych produktów
 

Konflikt – choć z pozoru może wydawać się śmieszny – rozgorzał na dobre, gdy bracia Kurscy rozpoczęli działalność polityczną. Wirtualna Polska wskazuje, że niemal od zawsze bracia mieli zgoła odmienne poglądy. Jarosław miał podziwiać słynącego z konserwatywnych poglądów intelektualistę Aleksandra Halla, podczas gdy Jacek zafascynowany był Lechem Wałęsa. Lider Solidarności był zresztą swoistą kością niezgody między rodzeństwem. Pomimo wspomnianej sympatii do polityka to starszy z braci Kurskich został finalnie jego rzecznikiem. Jarosław Kurski miał jednak nie być zadowolonym z pełnionej funkcji, wobec czego przyszły szef TVP zaproponował, że zastąpi go na stanowisku. W efekcie Jarosław miał poczuć się wypychany, co pogorszyło nienależące do łatwych relacje.

Wojna między Kurskimi przyjęła obecną formę, gdy starszy z braci zaczął pełnić istotną funkcję w "Gazecie Wyborczej". Już w 2005 roku dziennik opublikował materiał dotyczący kupna leśniczówki pod Malborkiem (tej samej, w której syn polityka miał gwałcić 9-letnią Magdę) od Lasów Państwowych, którego Jacek Kurski dokonać miał po wyjątkowo niskiej cenie. Kilka miesięcy później goszczący na antenie TVP poseł Prawa i Sprawiedliwości wyciągnął egzemplarz dziennika, mówiąc o "obsesyjnej propagandzie" wymierzonej w PiS.

Największym działem wytoczonym przeciw Jackowi Kurskiemu zdaje się jednak wspomniany powyżej materiał "Wyborczej", w którym ujawniono historię molestowania córki asystenta polityka, jakiego dopuszczać miał się o kilka lat starszy Zdzisław Antoni. I choć, jak zaznaczyliśmy, Jarosław Kurski miał nie brać udziału w powstawaniu materiału, jego młodszy brat odniósł się do jego osoby w opublikowanym oświadczeniu. "Jarku, bracie, nie idź tą drogą. To, co robisz, jest obrzydliwe. Odreagowujesz kłamliwym atakiem na rodzinę kolejną polityczną porażkę swojego środowiska", pisał Jacek.

Stojący po przeciwnej stronie barykady bracia Kurscy odgrywają zatem, jak się zdaje, absolutnie kluczowe role w polskich mediach, monopolizując niejako rynek. Dość powiedzieć, że od przeszło tygodnia nazwisko "Kurski" w zasadzie nie schodzi z pierwszych stron czołowych polskich dzienników.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niesłychane, kolejna radosna nowina u Małgorzaty Rozenek. Gratulacje
  2. Potężna ulewa na Mazowszu. Miejscowość dosłownie płynie, wszystko zalane
  3. Jak Szumowski zmieniał zdanie o maseczkach
  4. PKO BP wysłał dziś ważny komunikat do wszystkich klientów banku. Doszło do pewnej rewolucji
  5. Ciotka o dużych gabarytach krzywdziła i za karę usiadła na 9-letniej dziewczynce. Dziecko zmarło
  6. Rodzice wykończyli niemowlę, maleństwo zmarło. Niewyobrażalna tragedia w jednym z polskich miast
  7. IMGW wydał pilne ostrzeżenie. Na południu Polski będzie niebezpiecznie

Źródło: Wirtualna Polska