Arcybiskup Ryś wydał decyzję w sprawie świąt Bożego Narodzenia na terenie jego diecezji.. WTV.plŹródło: WTV.pl
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 2 Grudnia 2020

Bardzo ważne wieści ws. obchodów Bożego Narodzenia. Arcybiskup zadecydował, jest specjalne zarządzenie dot. jego archidiecezji

Arcybiskup Łódzki, Grzegorz Ryś, wydał decyzję w sprawie obchodów Bożego Narodzenia w swojej diecezji. Nałożył na wiernych przedłużoną dyspensę, dzięki której nie mają oni obowiązku uczestniczenia w nabożeństwach - jeśli ktoś obawiał się iść na Pasterkę ze względu na tłumy, nie będzie musiał tego robić.

  • Arcybiskup Łódzki, Grzegorz Ryś, wydał decyzję w sprawie nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i uczestnictwa w nabożeństwach z jego okazji.
  • Nałożył na wiernych dyspensę, dzięki której uczestnictwo we mszach nie jest obowiązkowe.
  • To oznacza, że wierni, którzy obawiali się ze względu na koronawirusa uczestniczyć w Pasterce, nie będą musieli tego robić.
  • To bardzo odmienna postawa w porównaniu z zachętami pozostałych biskupów do uczestnictwa w adwentowym życiu Kościoła.

Czy inni hierarchowie pójdą jego śladem?

Co tak naprawdę robi Kinga Duda w Kancelarii Prezydenta? Wymijająca odpowiedź może zaskoczyćCo tak naprawdę robi Kinga Duda w Kancelarii Prezydenta? Wymijająca odpowiedź może zaskoczyćCzytaj dalej

Arcybiskup Ryś zdecydował w sprawie Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie jest jednym z najważniejszych świąt dla katolików. Jest to również święto niezwykle rodzinne, gdzie spotkania z najbliższymi są jedną z najważniejszych części uroczystości. W Kościele święci się je ponadto obowiązkowymi mszami - Pasterką lub późniejszą mszą bożonarodzeniową oraz w obchodzonym w drugi dzień świąt wspomnieniem pierwszego męczennika, św. Szczepana. 

W związku z nakazem płynącym z góry, wierni są zobowiązani do uczestnictwa w tych uroczystościach i zazwyczaj nie było z tym żadnego problemu. W tym roku jednak w Polsce i na świecie szaleje koronawirus, a kościoły są jednymi z miejsc, w których bardzo łatwo się zarazić, szczególnie, gdy przebywa w nich dużo ludzi. 

Niektórzy biskupi, tacy jak arcybiskup Ryś, któremu podległy jest Kościół łódzki, ale też diecezja kaliska, postanowili więc, że nie będą narażać swoich diecezjan na możliwość zarażenia, jeśli i ci boją się z tego względu uczestniczyć w uroczystych mszach. W związku z tym wydał dokument, w którym pisze, że osoby, które znajdują się w czasie świąt na terenie jego archidiecezji, są zwolnione z obowiązku udziału w nabożeństwach. 

- Arcybiskup Administrator Apostolski udziela do dnia 27 grudnia br. dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane wszystkim wiernym diecezji kaliskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie - można przeczytać w zarządzeniu. 

Biedronka przygotowała specjalną ofertę. Skorzystają tylko mieszkańcy jednego regionu, podobnej akcji nie byłoBiedronka przygotowała specjalną ofertę. Skorzystają tylko mieszkańcy jednego regionu, podobnej akcji nie byłoCzytaj dalej

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by w mszach uczestniczyć, jeśli ktoś ma taką chęć. Należy jednak w tym czasie pamiętać o limitach i obostrzeniach - zachowywać bezpieczny dystans od innych wiernych i starać się dezynfekować dłonie oraz przyjmować komunię do rąk. Należy również pamiętać o zakrywaniu nosa i ust. 

- Kapłani i inne osoby dotykające chleba eucharystycznego i paramentów liturgicznych mają bezwzględnie dezynfekować swoje dłonie. Naczynia liturgiczne mają być myte w gorącej wodzie przed każdym użyciem w liturgii. Chleb przeznaczony do Eucharystii musi być przechowywany w miejscu nieskażonym. Naczynia liturgiczne i chleb do Eucharystii przygotowuje sam kapłan. Koncelebransi, lektorzy i służba liturgiczna mają obowiązek używania maseczek - pisał dalej arcybiskup.

Zasady przyjmowania komunii oraz spowiedzi

Ustanowiono również specjalne zasady dotyczące przyjmowania komunii oraz udzielania spowiedzi. Katolicy bardzo często z okazji świąt ruszają do konfesjonałów, a potem stają w długich, ciasnych kolejkach prowadzących do udzielających komunii szafarzy. 

W tym roku sprawa będzie wyglądała jedynie nieco inaczej. Arcybiskup w zarządzeniach podał, że spowiedź nie powinna odbywać się w konfesjonale, ale w innych dostępnych miejscach, najlepiej na świeżym powietrzu. Jak zaznaczył, sakrament powinien odbywać się "poza konfesjonałem: w prezbiterium lub bocznej nawie kościoła, bądź w zakrystii lub na zewnątrz kościoła".

Emerytura marzeń jest możliwa? Być może Ciebie także będzie obowiązywać, przedstawiamy konkrety i szczegółyEmerytura marzeń jest możliwa? Być może Ciebie także będzie obowiązywać, przedstawiamy konkrety i szczegółyCzytaj dalej

Przypomniano również o przyznawaniu komunii na rękę. Jeśli ktokolwiek chciałby otrzymać ją tradycyjnie do ust, musi spełnić konkretne warunki. 

Teksty wybrane dla Ciebie:

- Osoby, które mimo to, domagają się przyjęcia Komunii św. do ust, mogą to uczynić w odrębnej procesji u wskazanego szafarza lub na końcu obrzędu. Nie wolno udzielać Komunii św. naprzemiennie do ust i na dłoń. Komunia dla osób starszych może być dostarczona do miejsca zamieszkania - głoszą nowe zasady ustanowione przez diecezję. 

Nie wiadomo, czy inni hierarchowie pójdą śladem Rysia, ale jeśli tak się stanie, informacje zostaną podane niebawem. Jak na razie wielu biskupów zachęca wiernych do tłumnego uczestniczenia w roratach, co kłóci się z przekazem arcybiskupa łódzkiego.

źródło: [wiadomosci.gazeta.pl]

Zobacz także w naszych serwisach: