Oscary 2020. Flickr.com
Źródło: Flickr.com
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 13 Stycznia 2020

Mamy to. Kolejny polski film nominowany do Oscara

"Boże Ciało" otrzymało właśnie nominację do Oscara w kategorii "Najlepszy Film Międzynarodowy" (dawniej "Najlepszy Film Nieanglojęzyczyny"). Wcześniej film w reżyserii Jana Komasy znalazł się na krótkiej liście kandydatów do statuetki.

Film w nader interesujący sposób podchodzi do tematu wiary. "Boże Ciało" opowiada historię 20-letniego wychowanka poprawczaka, który marzy o zostaniu księdzem (w tej roli kapitalny Bartosz Bielenia). Bohater filmu Komasy zostaje wysłany na drugi koniec polski do zakładu stolarskiego. Na miejscu, zamiast od razu udać się na miejsce pracy, chłopak idzie do miejscowego kościoła, gdzie omyłkowo zostaje uznany za księdza. Bohater postanawia kontynuować udawanie duchownego.

Na zeszłorocznym festiwalu w Gdyniu "Boże Ciało" zdobyło aż 10 nagród, między innymi za najlepszą reżyserię oraz scenariusz. Teraz dzieło Komasy ma szansę na jeszcze bardziej spektakularny sukces.

Rydzyk znalazł nowe zagrożenie. Rydzyk znalazł nowe zagrożenie. "To jest kontynuacja marksizmu"Czytaj dalej

"Boże Ciało" drugim polskim filmem z Oscarem?

"Boże Ciało" ma szansę stać się drugą polską produkcją z najważniejszą filmową statuetką. Do tej pory sztuka ta udała się jedynie "Idzie" Pawła Pawlikowskiego w roku 2015. Kolejne dzieło reżysera dostało nominację również przed rokiem. "Zimna Wojna" musiała jednak uznać wyższość "Romy", która zgarnął statuetki we wszystkich kategoriach, w których nominowane było dzieło Pawlikowskiego.

Wraz z filmem Jana Komasy nominowani w kategorii "Najlepszy Film Międzynarodowy" zostali:

  • "Nędznicy"
  • "Kraina miodu"
  • "Parasite"
  • "Ból i blask"

Od czasu premiery "Boże Ciało" odnosi ogromne sukcesy. Bartosz Bielenia został nagrodzony podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmu Niezależnego w Bordeaux we Francji. Film zebrał również liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Wenecji czy Luksemburgu.

Najwięcej nominacji do najważniejszej filmowej statuetki zdobył w tym roku inspirowany komiksami DC "Joker". Film w reżyserii Todda Phillipsa zdaniem Akademii zasłużył na aż 11 nominacji. Szanse na 10 statuetek mają za to "Pewnego razu... w Hollywood", "Irlandczyk" oraz "1917".

Gala wręczenia Oscarów odbędzie się 9 lutego.

ZOBACZ TAKŻE:

1. "Wypłata 13. emerytury obniży nasze przyszłe świadczenia". Polacy teraz dostaną pieniądze, a potem zostaną z niczym?

2. Wakacje w więzieniu, tuż obok najgorszych i bezwzględnych kryminalistów. Niewiarygodna oferta turystyczna "Alcatraz wschodu"

3. Justynie Kowalczyk puściły nerwy. Mocno odpowiedziała fanowi

4. Ujawniono nowe szczegóły ws. mordercy Adamowicza. Przerażające ustalenia

5. Benedykt XVI ostrzega Franciszka. Spór między papieżami

6. Wielu Polaków chciało mu pomóc. Niestety, nie żyje Patryk